fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaFinanseSkomplikowana sytuacja finansowa branży kreatywnej

Skomplikowana sytuacja finansowa branży kreatywnej

Długi firm z branży kreatywnej zbliżają się do 120 mln zł, a większość z zaległości dotyczy najmniejszych przedsiębiorstw

Firmy z polskiej branży kreatywnej mają zaległości rzędu 118,6 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Jak się jednak okazuje, kwota którą zalegają im kontrahenci jest jeszcze wyższa.

W sumie zadłużonych jest 4103 firm z branży kreatywnej, a ich średni dług to 28,9 tys. zł. Aż 3388 zadłużonych firm to agencje reklamowe, które zalegają na kwotę 97,8 mln zł. Następne w kolejce są firmy badające rynek i opinię publiczną (8,5 mln zł), agencje public relations (6,9 mln zł) oraz domy mediowe (5,2 mln zł).

Jak się okazuje ponad połowa całego długu branży kreatywnej, bo 66 mln zł, należy do jednoosobowych działalności gospodarczych. Z kolei 51,9 mln zł długu dotyczy spółek prawa handlowego.

Najwyższe zadłużenie branży odnotowaliśmy we wrześniu 2021 roku, a więc w trakcie pandemii, która zamroziła rynek. Sięgnęło ono wtedy 160 mln zł. Później zaczęło spadać, ale od końcówki ubiegłego roku ponownie rośnie. Branża mocno odczuwa niepewność panującą na rynku, spowodowaną zarówno wysoką inflacją, jak i wojną na Ukrainie. Te wszystkie wydarzenia zmieniły podejście do wydatków promocyjnych w wielu firmach. Osoby decyzyjne szukają dziś raczej kreatywnych rozwiązań, które nie będą pochłaniały dużych budżetów, a przyniosą satysfakcjonujące efekty. Marki przywiązują też większą wagę do jakości komunikacji, aby zdobyć zainteresowanie konsumentów i zyskać ich lojalność. Najbliższe miesiące pokażą, czy ta strategia działa i jak wpływa na kondycję firm reklamowych

– powiedział w komunikacie prasowym Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Branża handlowa i budowlanka nie płacą

KRD poinformowało, że aktualnie branża kreatywna ma do odzyskania od kontrahentów kwotę wyższą, niż wynosi ich dług. Mowa tutaj o 125,6 mln zł. Najbardziej nierzetelnymi klientami są tutaj firmy z branży handlowej, które zalegają sektorowi kreatywnemu aż 30,4 mln złotych. Niewiele mniej długów wobec agencji reklamowych i firm pokrewnych mają przedsiębiorstwa budowlane, które nie zapłaciły na czas 24,1 mln złotych. Dużą sumę zalegają też firmy przemysłowe, u których jest to 12,6 mln zł.

Nieuregulowane faktury to zamrożone pieniądze, które utrudniają bieżące funkcjonowanie firm i wstrzymują ich rozwój. Dlatego tak ważne jest, aby starannie dobierać partnerów do współpracy. Lepiej czasem zrezygnować ze zlecenia, które z góry wiadomo, że może zakończyć się brakiem zapłaty niż przyjąć je z bagażem ryzyka i zrobić komuś dosłownie darmową reklamę

– podsumował Adam Łącki.

Źródło: KRD

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA