fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaKrajSkrajne ubóstwo to rosnący problem

Skrajne ubóstwo to rosnący problem

W 2020 roku aż 2 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie - podano w raporcie EAPN Polska.

Jak podaje portal bankier.pl w 2019 r. w naszym kraju w skrajnym ubóstwie żyło 4,2 proc. ludzi, podczas gdy w 2020 r. było ich już 5,2 proc. Wzrost tego odsetka to skutek pandemii.

Jednocześnie w 2020 r. odnotowano spadek procentowy przypadków ubóstwa relatywnego, które zmniejszyło się z 13 do 11,8 proc. EAPN Polska podkreśla jednak, że spadek ubóstwa relatywnego nie jest dobrą wiadomością, gdyż pandemia spowodowała spadek średnich wydatków w społeczeństwie – z 858 zł w 2019 r., do 799 zł w 2020 r., co miało wpływ na wynik.
– Spadek zasięgu ubóstwa relatywnego nie wynika z faktycznej poprawy sytuacji materialnej Polaków. W pandemii średnie wydatki rodzin były mniejsze, więc i sama granica ubóstwa relatywnego, czyli 50 proc. średnich wydatków, poszła w dół, stąd taki efekt – wyjaśnił dr hab. Ryszard Szarfenberg, przewodniczący EAPN Polska.

Bankier.pl, powołując się na dane Eurostatu, przypomniał też, że w 2020 r. w Unii Europejskiej zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym było aż 21,9 proc. ludności, czyli ok. 96,5 mln osób.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA