fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSkromniejsze wydatki na tegoroczne święta

Skromniejsze wydatki na tegoroczne święta

W tym roku pod choinką nie należy spodziewać się zbyt wielu prezentów. Jedna trzecia Polaków postanowiła wydać na nie nawet mniej niż w zeszłym roku.

Miejmy nadzieję, że przedsiębiorcy dobrze przemyśleli, jakiego rodzaju podarki będą chcieli kupować Polacy w tegoroczne święta. Teraz powinni tylko trafnie przewidzieć, ile i gdzie zamierzają je sprzedać.

Według badania Nielsen IQ należy spodziewać się, że obroty firm oferujących prezenty będą co najwyżej podobne do zeszłorocznych. Ponad połowa Polaków sygnalizuje, że jest zmuszona w tegoroczne święta Bożego Narodzenia do ograniczenia wszystkich wydatków (także na przygotowanie wieczerzy wigilijnej), aby móc spiąć domowy budżet. Jedynie 13 proc. z nas planuje wydać więcej niż na święta w 2022 roku.

– Polaryzacja naszego społeczeństwa nadal postępuje. Również w te święta producenci i detaliści, aby przyciągnąć największą grupę konsumentów, muszą dostosować ofertę zarówno do tych z bezpieczną sytuacją finansową, jak i tych, którzy nadal z chirurgiczną precyzją kalkulują każdy swój wydatek – komentuje wynik badania Kondard Wacławik, retailer vertical leader w NielsenIQ.

Połowa konsumentów sygnalizuje, że przeznaczyła na te święta tyle samo pieniędzy, co w ubiegłym roku, a ponad jedna trzecia, że nawet mniej. Przy nadal jeszcze rosnących cenach przedsiębiorcy i firmy muszą więc liczyć się z umiarkowanymi wolumenami sprzedaży.

Tańsze prezenty

Polacy poszukują także prezentów o niższej wartości. Zamierzają przy tym ograniczać wydatki na siebie samych, a co piąty ankietowany może nawet poprosić gości o partycypację w kosztach organizacji świąt (co nie jest w Polsce przyjętym zwyczajem).

Co interesujące, co dziesiąta osoba chce wręczyć prezent wykonany przez siebie w domu, a nie zakupiony w sklepie.

Nadal królują dyskonty

Ci, którzy poszli lub za moment pójdą po prezent do sklepu twierdzą, że częściej robią zakupy w sklepach dyskontowych. Uzasadniają to właściwym „radzeniem sobie” z domowym budżetem. Według tego samego raportu Nielsen IQ, dyskonty zyskują na znaczeniu zarówno w obszarze zakupów chemiczno-kosmetycznych, jak i żywności. W nich także wielu Polaków spodziewa się znaleźć właściwy prezent pod choinkę dla bliskich.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA