fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaTransportSłabe wyniki PLL LOT, ale widać światełko w tunelu

Słabe wyniki PLL LOT, ale widać światełko w tunelu

W 2021 r. Polskie Linie Lotnicze LOT odnotowały stratę netto z działalności podstawowej w wysokości 1,327 mld złotych.

Z komunikatu przekazanego PAP dowiadujemy się, że strata PLL LOT zostanie pokryta z kapitału zapasowego oraz przyszłych zysków przewoźnika.

PLL LOT podał również, że w 2021 r. wykonał 54 tys. operacji lotniczych na 151 trasach. Z jego usług skorzystało prawie 4,2 mln ludzi, którzy podróżowali do 109 portów lotniczych i pokonali 80 mln kilometrów. Dla porównania, w rok wcześniej LOT przewiózł 3,1 mln pasażerów.

„Porównując osiągnięte wyniki z uzyskanymi w 2019 roku, widzimy, że pandemia koronawirusa spowodowała spadek liczby pasażerów o 69 proc., co także w znacznym stopniu wpłynęło na wyniki finansowe spółki” – dodano.

LOT uznał, że najtrudniejszym czasem dla spółki był początek 2021 r., a sytuacja zaczęła się poprawiać dopiero od sezonu letniego, gdy zaczął wracać ruch pasażerski. Wolniej odbudowuje się natomiast segment podróży biznesowych i dlatego LOT rozszerzył ofertę lotów wakacyjnych, realizując w 2021 r. aż cztery razy więcej lotów czarterowych niż rok wcześniej.

„Stopniowa odbudowa rynku daje jednak nadzieję, że był to ostatni zły rok dla LOT-u” – podkreślono w komunikacie. „Najnowsze prognozy pokazują, że w 2022 roku Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozą ok. 8 mln pasażerów, a w kolejnych latach jest szansa na osiągnięcie wyników podobnych do tych sprzed czasów pandemii”.

Spółka PLL LOT w 69,3 proc. należy do Skarbu Państwa, a 30,7 proc. to akcje Polskiej Grupy Lotniczej.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA