Zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o podatku od towarów i usług, tzw. SLIM VAT 3 – poinformowała Konfederacja Lewiatan.

blokada środków na rachunku vat - grafika wpisu

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów ma na celu poprawę płynności finansowej firm, a także zmniejszenie formalności przy VAT w obrocie międzynarodowym. Do tego dochodzi poszerzenie zakresu zwolnień z VAT, ułatwienie jego rozliczania, a także obniżenie sankcji VAT.

Konfederacja Lewiatan, która reprezentuje interesy pracodawców wskazała, że jedną z najważniejszych zmian przez nią postulowanych jest likwidacja od 2023 r. wymogu posiadania faktury przy odliczeniu podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Organizacja tłumaczy, że oznacza to, iż w odniesieniu do WNT podatki naliczony i należny będą mogły być rozliczane w tym samym okresie, co spowoduje neutralność tych transakcji i zlikwiduje konieczność monitorowania dochowania obecnego, 3-miesięcznego terminu na otrzymanie faktury VAT.

– Propozycje zmian przepisów zawarte w trzecim już pakiecie SLIM VAT przyczynią się do ułatwienia i uproszczenia rozliczania podatku VAT. Są odpowiedzią Ministerstwa Finansów na postulaty przedsiębiorców. Częściowo regulują wprost zasady, które wynikały dotychczas wyłącznie z linii interpretacyjnej i orzeczniczej – powiedziała Anna Słomińska-Wernik, ekspertka Konfederacji Lewiatan. – Zapewniają również pełniejszą zgodność krajowych regulacji z prawem UE. Dodatkowo realizują wyrok Trybunału Sprawiedliwości, w którym uznał on, że przepisy prawa unijnego stoją na przeszkodzie w stosowaniu obowiązujących w Polsce rozwiązań w zakresie 20 proc. sankcji – wyjaśniła ekspertka.

Łatwiejsze rozliczanie VAT? Projekt SLIM VAT 3 trafił do konsultacji

Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułPolska wśród czołowych producentów piwa
Następny artykułWyrok NSA może wydrenować gminne budżety i dać podatnikom spore oszczędności