fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiSLIM VAT 3 jest już w Sejmie

SLIM VAT 3 jest już w Sejmie

Od początku kwietnia powinny wejść w życie kolejne uproszczenia w rozliczeniach podatku od towarów i usług. To już trzecia odsłona pakietu SLIM VAT autorstwa Ministerstwa Finansów.

Rada Ministrów przyjęła na posiedzeniu 24 stycznia 2023 r. projekt o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta to kolejny już pakiet SLIM VAT. Według przedstawicieli Ministerstwa Finansów wprowadzenie zmian wynikających z tej nowelizacji spowoduje, że rozliczenia VAT będą łatwiejsze i mniej czasochłonne. Wśród kluczowych modyfikacji resort wymienia tę związaną ze zwiększeniem limitu wartości sprzedaży, który uprawnia do posiadania statusu małego podatnika. Według MF to zmiana ważna, gdyż pozwoli większej grupie przedsiębiorców korzystać z kasowej metody rozliczeń podatku od towarów i usług oraz kwartalnego rozliczania tego podatku.

Ważne: SLIM VAT to akronim utworzony od słów Simple Local And Modern VAT. Koncepcja zakłada zatem, że system VAT będzie prosty, lokalny i nowoczesny. Również projektodawcy podkreślają, że pakiety SLIM VAT mają na celu upraszczanie systemu VAT i rozliczeń tego podatku.

Większa grupa ze statusem małego podatnika

Jak już zostało wspomniane, jedna z najważniejszych zmian z tej obszernej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, że zostanie zwiększony limit sprzedaży małego podatnika. Dziś wynosi on 1,2 mln euro. Po zmianach ma to być 2 mln euro. W konsekwencji większa grupa przedsiębiorców będzie mogła stosować metodę kasową do swoich rozliczeń oraz rozliczać VAT w sposób kwartalny. Przypomnijmy, że metoda kasowa jest korzystna dla przedsiębiorców, gdyż co do zasady polega na tym, że podatek rozlicza się w momencie uregulowania zapłaty lub otrzymania płatności. Jeśli chodzi o rozliczenia kwartalne, to mają do nich prawo mali podatnicy (których wartość sprzedaży nie przekracza ustawowego limitu), którzy spełnią dodatkowe warunki. Wśród tych warunków jest m.in. obowiązek upłynięcia 12 miesięcy od momentu rejestracji dla potrzeb VAT.

Dokumentowanie sprzedaży do uproszczenia

Pakiet SLIM VAT 3 przewiduje także pewne uproszczenia w zakresie ewidencjonowania i dokumentowania sprzedaży. Pewne uproszczenia obejmą także ewidencjonowanie sprzedaży. Planowana jest likwidacja obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych. Podatnicy nie będą także zobowiązani do posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu. Co istotne, zasady wystawienia faktury mają być dostosowane do e-paragonów. Wprowadzamy ma zostać także nowy system dystrybucji paragonów elektronicznych.

Zniknie opłata od WIS

Ministerstwo Finansów chce także zmienić zasady wydawania m.in. Wiążących Informacji Stawkowych. Jeden organ podatkowy będzie wyznaczony do wydawania WIS, WIA, WIT oraz WIP, co w założeniu ma wpłynąć na ujednolicenie wydawanych dokumentów. I co ważne – MF zrezygnuje z opłaty za wydanie WID. Dziś trzeba za nią zapłacić 40 zł.

Nowe zasady dla proporcji

Ważne zmiany przedsiębiorcy powinni odnotować w zakresie proporcji. Projekt nowelizacji przewiduje, że nie będzie już konieczności składania korekt, jeżeli różnica pomiędzy proporcją wstępną a ostateczną nie przekracza 2 punktów procentowych.

Zniknąć ma także obowiązek uzgadniania z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu proporcji do odliczenia podatku naliczonego. Zamiast tego zacznie funkcjonować wymóg zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji.

Zwiększy się również kwota pozwalająca na uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100 procent w sytuacji, gdy proporcja ta przekroczyła u niego 98 procent (z obecnych 500 zł do 10 tys. zł). Zmiana dotyczy podatników wykonujących w ramach działalności czynności opodatkowane i zwolnione z VAT i umożliwia odliczenie całej kwoty VAT w przypadku podatników, u których znaczną część obrotu stanowią czynności opodatkowane VAT.

Kwoty na rachunku VAT

Po raz kolejny Ministerstwo Finansów poszerza także opcje dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunkach VAT przedsiębiorców. Oczywiście nie będzie tu pełnej swobody, ale poszerzy się lista podatków i opłat, która pieniędzmi z rachunku VAT będzie mogła zostać opłacona. Będzie nimi można zapłacić podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek od sprzedaży detalicznej, tzw. podatek cukrowy, tzw. podatek od produkcji okrętowej, opłatę od „małpek” oraz podatek tonażowy. Co istotne, w przepisach zostanie wprowadzona możliwość przekazywania środków z rachunku VAT członka grupy na rachunek VAT przedstawiciela tej grupy.

Ważne: Przy ustalaniu sankcji VAT organy podatkowe mają uwzględniać m.in. sytuację ekonomiczną przedsiębiorcy. Z pewnością wpłynie to na racjonalność stosowanych kar.

KALENDARIUM

1 stycznia 2021 r. wejście w życie pakietu zmian w VAT w ramach pierwszego SLIM VAT.
1 października 2021 r. wejście w życie większości przepisów w ramach SLIM VAT 2. Część przepisów weszła w życie 1 stycznia 2022 r.
1 kwietnia 2023 r. planowane wejście w życie większości przepisów z pakietu SLIM VAT 3.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA