fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSłodki ranking. Polska wśród czekoladowych liderów

Słodki ranking. Polska wśród czekoladowych liderów

Polska należy do największych eksporterów produktów czekoladowych w Europie. Na czele znalazły się Niemcy, ale do drugiej Holandii brakuje nam niewiele.

W 2022 roku Polska sprzedała za granicę 295 tys. ton czekoladowych słodyczy, co uplasowało nas na trzecim miejscu wśród największych eksporterów wyrobów czekoladowych w Europie – wynika z danych zaprezentowanych przez firmę E.Wedel. Nasz wynik odpowiada za 7,1 proc. udziału w rynku.

W minionym roku najwięcej czekolady w Europie eksportowali Niemcy – 680 tys. ton, a drudzy byli Holendrzy, którzy sprzedali do innych krajów 322 tys. ton, czyli niewiele więcej od Polski. Analiza rynku słodyczy zaprezentowana przez Macieja Hermana, dyrektora zarządzającego E.Wedel, wykazała również, że spożycie czekolady w Polsce nie zmienia się i wynosi ok. 5,9 kg rocznie na osobę, choć według prognoz w 2028 roku będzie to 6,4 kg, czyli o 8,5 proc. więcej niż obecnie.

Zaprezentowane dane firmy NielsenIQ pokazały, że wartość rynku słodyczy na świecie to 113,6 mld dolarów i do 2028 roku wzrośnie on o ok. połowę. W Polsce wartość rynku słodyczy wynosi ok. 10 mld 315 mln złotych, co oznacza wzrost o 17 proc. względem zeszłego roku, zaś pod względem ilości sprzedawanych produktów rynek wzrósł o 2 proc.

Analitycy wskazali, że rynek słodyczy radzi sobie całkiem dobrze również w czasach kryzysu gospodarczego, bo nie są to dobra stricte luksusowe i większość klientów może sobie na nie pozwolić w codziennych wydatkach. Ceny słodyczy są jednak uzależnione od dostępności surowców, a z uwagi na fakt, że dzisiaj kakao jest najdroższe od 46 lat, to w najbliższym czasie można spodziewać się wzrostu cen czekolady.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA