fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajSłodki ranking. Polska wśród czekoladowych liderów

Słodki ranking. Polska wśród czekoladowych liderów

Polska należy do największych eksporterów produktów czekoladowych w Europie. Na czele znalazły się Niemcy, ale do drugiej Holandii brakuje nam niewiele.

W 2022 roku Polska sprzedała za granicę 295 tys. ton czekoladowych słodyczy, co uplasowało nas na trzecim miejscu wśród największych eksporterów wyrobów czekoladowych w Europie – wynika z danych zaprezentowanych przez firmę E.Wedel. Nasz wynik odpowiada za 7,1 proc. udziału w rynku.

W minionym roku najwięcej czekolady w Europie eksportowali Niemcy – 680 tys. ton, a drudzy byli Holendrzy, którzy sprzedali do innych krajów 322 tys. ton, czyli niewiele więcej od Polski. Analiza rynku słodyczy zaprezentowana przez Macieja Hermana, dyrektora zarządzającego E.Wedel, wykazała również, że spożycie czekolady w Polsce nie zmienia się i wynosi ok. 5,9 kg rocznie na osobę, choć według prognoz w 2028 roku będzie to 6,4 kg, czyli o 8,5 proc. więcej niż obecnie.

Zaprezentowane dane firmy NielsenIQ pokazały, że wartość rynku słodyczy na świecie to 113,6 mld dolarów i do 2028 roku wzrośnie on o ok. połowę. W Polsce wartość rynku słodyczy wynosi ok. 10 mld 315 mln złotych, co oznacza wzrost o 17 proc. względem zeszłego roku, zaś pod względem ilości sprzedawanych produktów rynek wzrósł o 2 proc.

Analitycy wskazali, że rynek słodyczy radzi sobie całkiem dobrze również w czasach kryzysu gospodarczego, bo nie są to dobra stricte luksusowe i większość klientów może sobie na nie pozwolić w codziennych wydatkach. Ceny słodyczy są jednak uzależnione od dostępności surowców, a z uwagi na fakt, że dzisiaj kakao jest najdroższe od 46 lat, to w najbliższym czasie można spodziewać się wzrostu cen czekolady.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA