fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaKrajSłów kilka w obronie pomnika ks. Piotra Skargi w Krakowie

Słów kilka w obronie pomnika ks. Piotra Skargi w Krakowie

Dokładnie w obchodzoną wczoraj (2 lutego) 486. rocznicę urodzin ks. Piotra Skargi powstał Społeczny Komitet Obrony Pomnika ks. Piotra Skargi w Krakowie.

Przypomnijmy, że jesienią 2021 r. na portalu LoveKrakow.pl można było przeczytać o planach rewitalizacji placu św. Marii Magdaleny, na którym stoi pomnik ks. Piotra Skargi. Portal zamieścił tę informację powołując się na kontakt w krakowskim magistracie.

W związku z planami rewitalizacji placu pomnik Kaznodziei Narodu miał zostać przesunięty na ubocze, w niewielką przestrzeń pomiędzy kościołem św. Piotra i Pawła a sąsiadującym z nim Collegium Broscianum UJ, a w miejscu dotychczasowego umiejscowienia pomnika miało być posadzone drzewo. Przypomnijmy, że obecnie pomnik stoi w miejscu reprezentacyjnym – na środku placu św. Marii Magdaleny i vis a vis kościoła św. Piotra i Pawła, w którym znajdują się szczątki królewskiego kaznodziei. Skarga stoi w tym miejscu już od 21 lat – pomnik autorstwa prof. Czesława Dźwigaja postawiony został w 2001 r.

Przeciwko pomysłom urzędników zaprotestowało Stowarzyszenie im. ks. Piotra Skargi, a od wczoraj także Społeczny Komitet Obrony Pomnika Ks. Piotra Skargi w Krakowie, do którego należą m.in. prof. dr hab. Jan Żaryn, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Krzysztof Ożóg.

Warto zauważyć, iż rodacy ks. Piotra Skargi mało dzisiaj o zasłużonym dla Ojczyzny kaznodziei pamiętają – nota bene, to właśnie ks. Skarga jako pierwszy w polskiej literaturze rozpowszechnił pojęcie Ojczyzny. Kto słyszał o zakończonym (na szczeblu diecezji krakowskiej) procesie beatyfikacyjnym ? Kto słyszał o tym, że cała zebrana dokumentacja ws. beatyfikacji ks. Skargi od kilku lat badana jest w Watykanie?

Przez długi czas ks. Piotra Skargę „prześladowała” czarna legenda o pochowaniu żywcem. Co więcej – mimo iż w czerwcu 2016 r., po ponad 400 latach od jego śmierci, ogłoszone zostało uroczyste zakończenie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezji krakowskiej, to niektóre media nadal tę krzywdzącą czarną legendę od czasu do czasu przypominają.
Na łamach portalu Onet.pl w roku 2020 zamieszczono artykuł „Pogrzebani żywcem – to historie z najgorszych koszmarów”. Czytelnicy mogli w nim przeczytać mrożące krew w żyłach historie ludzi pogrzebanych żywcem.
Jeden z akapitów artykułu poświęcony został właśnie ks. Piotrowi Skardze, który – według autora – także zaliczał się do grona osób pochowanych w letargu. Tylko że ta opowieść nie ma nic wspólnego z prawdą! O czarnej legendzie ks. Piotra Skargi pisaliśmy już na łamach naszego portalu.

Jedno z przysłów mówi, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”, miejmy więc nadzieję, iż ten szum medialny – tym razem wokół pomnika ks. Piotra Skargi – przypomni większej liczbie jego rodaków o dziełach i przesłaniach Kaznodziei Narodu, a są one niebagatelne. Ks. Skarga mógłby dzisiaj chociażby służyć odpowiedzią na pytanie: jak rozmawiać z Rosjanami? Wystarczy poczytać jego pisma.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni bohaterskiej walki w liczbach

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie – największe zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi w Europie. Na słabo uzbrojonych powstańców Niemcy wysłali ponad 50 tys. świetnie wyposażonych żołnierzy Wermachtu, SS i jednostek kolaborujących. Danina krwi naszych przodków pragnących niepodległości i barbarzyństwo Niemców ciągle przyprawiają o dreszcze.
5 MIN CZYTANIA

Groźne i majestatyczne „Pejzaże Tatrzańskie” [WYWIAD]

Z ks. Zbigniewem Pytlem, autorem albumu „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, rozmawiamy o jego twórczości oraz promowaniu literatury, kultury i sztuki związanej z regionem Tatr.
4 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA