fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaKrajSłów kilka w obronie pomnika ks. Piotra Skargi w Krakowie

Słów kilka w obronie pomnika ks. Piotra Skargi w Krakowie

Dokładnie w obchodzoną wczoraj (2 lutego) 486. rocznicę urodzin ks. Piotra Skargi powstał Społeczny Komitet Obrony Pomnika ks. Piotra Skargi w Krakowie.

Przypomnijmy, że jesienią 2021 r. na portalu LoveKrakow.pl można było przeczytać o planach rewitalizacji placu św. Marii Magdaleny, na którym stoi pomnik ks. Piotra Skargi. Portal zamieścił tę informację powołując się na kontakt w krakowskim magistracie.

W związku z planami rewitalizacji placu pomnik Kaznodziei Narodu miał zostać przesunięty na ubocze, w niewielką przestrzeń pomiędzy kościołem św. Piotra i Pawła a sąsiadującym z nim Collegium Broscianum UJ, a w miejscu dotychczasowego umiejscowienia pomnika miało być posadzone drzewo. Przypomnijmy, że obecnie pomnik stoi w miejscu reprezentacyjnym – na środku placu św. Marii Magdaleny i vis a vis kościoła św. Piotra i Pawła, w którym znajdują się szczątki królewskiego kaznodziei. Skarga stoi w tym miejscu już od 21 lat – pomnik autorstwa prof. Czesława Dźwigaja postawiony został w 2001 r.

Przeciwko pomysłom urzędników zaprotestowało Stowarzyszenie im. ks. Piotra Skargi, a od wczoraj także Społeczny Komitet Obrony Pomnika Ks. Piotra Skargi w Krakowie, do którego należą m.in. prof. dr hab. Jan Żaryn, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Krzysztof Ożóg.

Warto zauważyć, iż rodacy ks. Piotra Skargi mało dzisiaj o zasłużonym dla Ojczyzny kaznodziei pamiętają – nota bene, to właśnie ks. Skarga jako pierwszy w polskiej literaturze rozpowszechnił pojęcie Ojczyzny. Kto słyszał o zakończonym (na szczeblu diecezji krakowskiej) procesie beatyfikacyjnym ? Kto słyszał o tym, że cała zebrana dokumentacja ws. beatyfikacji ks. Skargi od kilku lat badana jest w Watykanie?

Przez długi czas ks. Piotra Skargę „prześladowała” czarna legenda o pochowaniu żywcem. Co więcej – mimo iż w czerwcu 2016 r., po ponad 400 latach od jego śmierci, ogłoszone zostało uroczyste zakończenie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezji krakowskiej, to niektóre media nadal tę krzywdzącą czarną legendę od czasu do czasu przypominają.
Na łamach portalu Onet.pl w roku 2020 zamieszczono artykuł „Pogrzebani żywcem – to historie z najgorszych koszmarów”. Czytelnicy mogli w nim przeczytać mrożące krew w żyłach historie ludzi pogrzebanych żywcem.
Jeden z akapitów artykułu poświęcony został właśnie ks. Piotrowi Skardze, który – według autora – także zaliczał się do grona osób pochowanych w letargu. Tylko że ta opowieść nie ma nic wspólnego z prawdą! O czarnej legendzie ks. Piotra Skargi pisaliśmy już na łamach naszego portalu.

Jedno z przysłów mówi, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”, miejmy więc nadzieję, iż ten szum medialny – tym razem wokół pomnika ks. Piotra Skargi – przypomni większej liczbie jego rodaków o dziełach i przesłaniach Kaznodziei Narodu, a są one niebagatelne. Ks. Skarga mógłby dzisiaj chociażby służyć odpowiedzią na pytanie: jak rozmawiać z Rosjanami? Wystarczy poczytać jego pisma.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Męczennik, który sam domagał się, by zostać patronem Polski

16 maja w sanktuarium w Strachocinie uroczyście obchodzony jest odpust św. Andrzeja Boboli w rocznicę jego okrutnej śmierci, jaką odniósł z rąk Kozaków w 1657 r. Męczennik jest prawdopodobni jedynym świętym, który... sam domagał się, by zostać patronem Polski.
4 MIN CZYTANIA

Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą w Europie? Wzorowała się na konstytucji Rzeczypospoliej Pawłowskiej

4 kwietnia 1791 roku, miesiąc przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Sejm Rzeczypospolitej uchwalił konstytucję (położonej na Wileńszczyźnie) Rzeczypospolitej Pawłowskiej – miniaturowej chłopskiej republiki założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Ten wizjoner jako pierwszy w Europie ustanowił prawa znoszące pańszczyznę, nadające wolność osobistą oraz formę samorządu.
5 MIN CZYTANIA

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?
2 MIN CZYTANIA