Słowacy urzędnicy odwiedzają Tajwan, by rozmawiać na temat pogłębienia więzi z wyspą. To najwyższa rangą wizyta przedstawicieli tego kraju od 2003 r. kiedy powstało słowackie przedstawicielstwo na wyspie.

– Jesteśmy tu dzisiaj pomimo pandemii, ponieważ jesteśmy zdeterminowani i zaangażowani we współpracę z Tajwanem – powiedziała Lucia Kišš, dyrektor generalna ds. współpracy gospodarczej i rozwojowej w słowackim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Według Centralnej Agencji Informacyjnej Tajwanu nazwała ona Tajwan „jednym z najważniejszych inwestorów” w kraju.

Delegacji słowackiej, w skład której weszli urzędnicy i przedstawiciele biznesu, przewodniczy wiceminister gospodarki Karol Galek.

Szef tajwańskiej Narodowej Rady Rozwoju Kung Ming-hsin, który odwiedził Słowację w październiku, powiedział, że Tajwan zainwestował w tym kraju ponad 564 milionów dolarów, tworząc 3000 miejsc pracy. Wizyta Kunga zaowocowała siedmioma porozumieniami o zacieśnieniu współpracy handlowej i technologicznej.

Republika chińska na Tajwanie, uznawana przez 15 państw świata, prowadzi obecnie zwiększoną aktywność dyplomatyczną w świecie, co owocuje nowymi relacjami gospodarczymi. Działania władz wyspy wywołują niezadowolenie Pekinu, który uznaje ją za cześć Chin. Chińską reakcję odczuła niedawno Litwa, która z wyniku zmiany nazwy placówki handlowej wyspy na Litwie na „przedstawicielstwo Tajwanu” została usunięta z chińskiego rejestru celnego.

Associated Press/KR

Poprzedni artykułLitwa dla Chin „przestaje istnieć”
Następny artykułPolacy to sprytni nabywcy