fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesSłowacja pogłębia relacje z Tajwanem

Słowacja pogłębia relacje z Tajwanem

Słowacy urzędnicy odwiedzają Tajwan, by rozmawiać na temat pogłębienia więzi z wyspą. To najwyższa rangą wizyta przedstawicieli tego kraju od 2003 r. kiedy powstało słowackie przedstawicielstwo na wyspie.

– Jesteśmy tu dzisiaj pomimo pandemii, ponieważ jesteśmy zdeterminowani i zaangażowani we współpracę z Tajwanem – powiedziała Lucia Kišš, dyrektor generalna ds. współpracy gospodarczej i rozwojowej w słowackim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Według Centralnej Agencji Informacyjnej Tajwanu nazwała ona Tajwan „jednym z najważniejszych inwestorów” w kraju.

Delegacji słowackiej, w skład której weszli urzędnicy i przedstawiciele biznesu, przewodniczy wiceminister gospodarki Karol Galek.

Szef tajwańskiej Narodowej Rady Rozwoju Kung Ming-hsin, który odwiedził Słowację w październiku, powiedział, że Tajwan zainwestował w tym kraju ponad 564 milionów dolarów, tworząc 3000 miejsc pracy. Wizyta Kunga zaowocowała siedmioma porozumieniami o zacieśnieniu współpracy handlowej i technologicznej.

Republika chińska na Tajwanie, uznawana przez 15 państw świata, prowadzi obecnie zwiększoną aktywność dyplomatyczną w świecie, co owocuje nowymi relacjami gospodarczymi. Działania władz wyspy wywołują niezadowolenie Pekinu, który uznaje ją za cześć Chin. Chińską reakcję odczuła niedawno Litwa, która z wyniku zmiany nazwy placówki handlowej wyspy na Litwie na „przedstawicielstwo Tajwanu” została usunięta z chińskiego rejestru celnego.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraiński rząd poważnie rozpatruje wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów mleczarskich z Polski.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA