fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeSMERF pomoże przedsiębiorcom. Naukowcy wesprą rozwój i innowacyjność firm

SMERF pomoże przedsiębiorcom. Naukowcy wesprą rozwój i innowacyjność firm

Osiem europejskich ośrodków naukowych rozpoczęło wspólny projekt SMERF, którego intencją jest wsparcie małych i średniej wielkości firm w rozwijaniu kultury innowacji oraz cyfryzacji produktów. Liderem konsorcjum uczelni jest uczelnia wrocławska.

SME Ready for Future (SMERF – tak nazywa się w skrócie to przedsięwzięcie) zainicjowany został już w kwietniu tego roku. Teraz jednak ogłoszono jego oficjalny start. Projekt będzie realizowany do marca 2026 r. Do wykorzystania jest w nim do 2,5 mln euro; pieniądze pochodzą z programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027. Projekt, który ma wesprzeć unowocześnianie firm sektora MŚP oraz sprzyjać wdrażaniu w nich innowacyjnych rozwiązań rozpoczęło osiem międzynarodowych ośrodków naukowych pod egidą Politechniki Wrocławskiej.

Międzynarodowe grono naukowców

W naborze do projektu pod zabawnym skrótem SMERF złożono aż 280 wniosków z całej Europy, z których wybrano 53. W konsorcjum, oprócz Politechniki Wrocławskiej, uczestniczą też naukowcy z uczelni: Karlsruhe Institute of Technology KIT (Niemcy), University of Genoa UNIGE (Włochy), Technical University of Kosice TUKE (Słowacja), Business Upper Austria Biz-Up (Austria), Center of Research and Technologic Innovation s.r.l. CRIT (Włochy), Pannon Business Network Association PBN (Węgry) oraz STEP RI Science and Technology Park of the University of Rijeka (Chorwacja).

Pomysłodawcami inicjatywy są polscy uczeni: dr inż. Mariusz Cholewa, dr inż. Joanna Helman, dr inż. Maria Rosienkiewicz i dr inż. Mateusz Molasy, członkowie zespołu InnoManu, który działa w ramach Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym.

Szczegółowe założenia projektu

„Skupimy się na czterech kluczowych obszarach: kultury innowacyjnej, cyfryzacji produkcji, otwartych innowacji 2.0 i ekonomii współdzielenia oraz zielonej gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju” – pisze na stronie Politechniki Wrocławskiej dr inż. Mariusz Cholewa. Badacze będą zmierzać do stworzenia w małych i średnich przedsiębiorstwach realnych „warunków do projektowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań, tworzenia społecznych przestrzeni dla kreatywności oraz promowania zwinności organizacyjnej w tym zakresie”. Zamierzają analizować wdrażanie cyfrowych technologii w procesach produkcyjnych prowadzących do zwiększania efektywności i jakości produkcji oraz adaptacji firm do zmieniającego się otoczenia technologicznego.

„Chcemy zachęcać małych i średniej wielkości przedsiębiorców do współpracy z innymi podmiotami, wymiany wiedzy i zasobów oraz budowania platform do tworzenia innowacyjnych ekosystemów” – dodaje dr inż. Maria Rosienkiewicz. „Będziemy też promować praktyki związane z ochroną środowiska, gospodarką o obiegu zamkniętym oraz rozwijaniem strategii opartych na zrównoważonym rozwoju”.

Nowy model i audyt

W ramach projektu konsorcjanci chcą opracować specjalny model SMERF, który ma pomóc przedsiębiorcom w skutecznym przekształcaniu się i przyjmowaniu innowacyjnych podejść.

– Prowadząc badania międzyregionalne w siedmiu krajach biorących udział w projekcie, będziemy pracować nad koncepcją procesu transformacji małych i średnich przedsiębiorstw gotowych na wyzwania przyszłości i badać je według modelu SMERF oraz analizować rozwój ekosystemu innowacji – wyjaśnia dr inż. Mateusz Molasy.

Efektem finalnym prac ma być stworzenie bazy wiedzy „Inspiration Knowledge Base”, pozwalającej na określenie czynników i najlepszych praktyk wpływających na transformację małych i średnich przedsiębiorstw w kierunku cyfrowym.

Oprócz strategii i planu działań SMERF, naukowcy chcą też opracować metodykę prowadzenia audytu dla mniejszych firm „gotowych na wyzwania przyszłości” – między innymi w oparciu o nowe narzędzie badawcze SMERF Diagnosis Tool przeznaczone do samooceny przedsiębiorstw pod kątem poziomu zaawansowania w poszczególnych obszarach transformacji.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA