fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaEkologiaŚmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Śmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Każdego roku z Unii Europejskiej są wywożone dziesiątki milionów ton śmieci, z tego największa część to odpady metalowe i żelazne.

W 2022 roku wywieziono z całej Unii Europejskiej 32,1 mln ton śmieci. Oznacza to spadek wobec roku wcześniejszego o 3 proc. Aż 39 proc. (12,4 mln ton) tych odpadów trafiło do Turcji. Drugim odbiorcą były Indie (3,5 mln ton), a ponad milion ton unijnych śmieci trafiło też do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Egiptu, Pakistanu i Indonezji. 

Największymi grupami eksportowanych przez UE odpadów były metale żelazne (55 proc.) oraz papier (15 proc.). Sektorami odpowiedzialnymi za powstanie największej ilości śmieci jest branża budowlana i wydobywcza. 

Spadła natomiast ilość śmieci przywiezionych do Unii  z całego świata. W 2022 roku było to 18,7 mln ton, czyli o 5 proc. mniej niż w roku 2021. Odpady pochodziły głównie z Wielkiej Brytanii. 

Obecnie unijne przepisy zakazują wywożenia z UE odpadów uznanych za niebezpieczne. Ponadto Bruksela dąży do tego, aby kraje sprowadzające śmieci z Unii były zobowiązane do przedstawienia gwarancji, że będą one przechowywane i przetwarzane w odpowiedni sposób. 

consilium.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA

Branża napojów apeluje w sprawie systemu kaucyjnego

Producenci napojów chcą pilnych i fundamentalnych zmian w ustawie regulującej system kaucyjny w Polsce i apelują w tej sprawie do rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA