fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKraj„Socjalny raj” zawiódł Polaków

„Socjalny raj” zawiódł Polaków

Polacy wyjeżdżają z Norwegii nie tylko z powodu różnic kulturowych i wysokich kosztów życia, ale też ze względu na rozczarowanie socjalnym rajem, jakim miało się wydawać to państwo - powiedział w rozmowie z PAP Artur Kubik, przewodniczący związku zawodowego Solidaritet.

Prawnik i socjolog wskazuje, że zwiększona liczba wyjazdów Polaków, Litwinów i Słowaków do swoich ojczyzn jest zauważalna od około pięciu lat, a pandemia dodatkowo to pogłębiła. Dzisiaj bilans migracyjny między Norwegią a Polską oscyluje w okolicach zera, co oznacza, że do Norwegii wyjeżdża mniej więcej tyle samo osób, ile z niej wraca do Polski.

— Podejmując decyzję o wyjeździe bierze się pod uwagę wysokość zarobków, a nie zawsze myśli o kosztach utrzymania, a te w ostatnich latach bardzo wzrosły. Polacy przez pierwszy okres na emigracji, aby żyć na poziomie Norwegów przywożą część produktów z Polski albo ze Szwecji (także tańszej). Przez ostatnie półtora roku z powodu restrykcji covidowych jest to bardzo utrudnione – powiedział Kubik. – Polacy wyjeżdżają z Norwegii także przez Barnevernet (Urząd ds. dzieci – przyp. PAP). Emigruje się, aby poprawić życie najbliższym, a nie pod błahym lub wymyślonym powodem utraty dzieci. Znam rodziny, które z powodu Barnevernet częściowo lub w całości opuściły Norwegię. Niektórzy wrócili do Polski, gdyż nie chcieli ryzykować – dodał szef związkowców.

Co więcej, Polacy mają być rozczarowani wysokością norweskiej emerytury, która nie jest tak wysoka, jak mogło się zdawać i czasami emerytury w kraju fiordów są niewiele wyższe niż świadczenia z ZUS. Polacy mają też problemy z uzyskaniem i utrzymaniem prawa do zasiłków w Norwegii. Ostatnim z powodów skłaniających Polaków do wyjazdu ze skandynawskiego raju jest dyskryminacja w miejscu pracy.

Norwegia przestaje być ziemią obiecaną?

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA