Zgodnie z uchwaloną ustawą dodatkowe świadczenie będzie przysługiwać osobom, które:
1) pełniły funkcję sołtysa przez okres co najmniej dwóch kadencji i nie krócej niż przez osiem lat;
2) osiągnęły wiek 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni);
3) nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem omawianej funkcji.
Procedura uzyskania świadczenia
Prawo do świadczenia nabędzie ponad 40 tys. osób, bo tylu jest w Polsce sołtysów. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek trzeba będzie złożyć w placówce KRUS. Świadczenie będzie przyznawał i wypłacał prezes KRUS w ciągu 60 dni od dnia złożenia pisma. Będzie ono corocznie waloryzowane ustawowym wskaźnikiem waloryzacji.
– Środki te będzie wypłacał KRUS niezależnie od tego, czy ktoś był ubezpieczony w ZUS-ie, czy w KRUS-ie – wyjaśniała w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Był to projekt rządowy uzupełniony poprawką zgłoszoną przez posłów PiS. W Sejmie nie przeszła poprawka klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, która zakładała, że świadczenie ma otrzymywać każdy obecnie pracujący sołtys.
Koszty ustawy
Przepisy – po przejściu jeszcze przez Senat – mają wejść w życie 1 lipca br. Świadczenie będzie finansowane z budżetu państwa. Nowa regulacja w tym roku będzie kosztowała podatników maksymalnie 73,8 mln zł, a w 2024 r. – 162,9 mln zł.