fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajSONDAŻ: Polacy podzieleni w sprawie obowiązkowych szczepień na COVID-19

SONDAŻ: Polacy podzieleni w sprawie obowiązkowych szczepień na COVID-19

42,8 proc. respondentów uważa, że szczepienia na COVID-19 w Polsce nie powinny być obowiązkowe. Zdaniem 24,7 proc. badanych obowiązek ten powinien objąć dorosłych i dzieci, a według 17,9 proc. ankietowanych – tylko dorosłych – wynika z opublikowanego sondażu SW Research dla rp.pl.

Agencja badawcza SW Research przygotowała sondaż dla portalu Rp.pl na temat szczepień na COVID-19. Respondentów zapytano, „czy – ich zdaniem – należałoby wprowadzić obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce”.

42,8 proc. badanych odpowiedziało nie. 24,7 proc. ankietowanych zaznaczyło odpowiedź: „Tak, dla dorosłych i dzieci”. 17,9 proc. wybrało: „Tak, tylko dla dorosłych”, a 14,6 proc. nie miało zdania na ten temat.

Komentując sondaż, wiceprezes zarządu SW Research Piotr Zimolzak zwrócił uwagę, że „obowiązkowemu szczepieniu w jakiejkolwiek formie częściej sprzeciwiają się kobiety (46 proc.) niż mężczyźni (40 proc.)”.

„Pomysłu wprowadzenia obligatoryjnych szczepień nie popiera częściej niż co drugi respondent w wieku od 25 do 34 lat i 48 proc. badanych o dochodach mieszczących się granicach 2001-3000 zł. Biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania największy odsetek przeciwników obowiązkowego szczepienia mieszka w miastach liczących od 20 tys. do 99 tys. osób” – powiedział Zimolzak.

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research wśród użytkowników panelu online SW Panel 24-25 sierpnia. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18 lat. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA