fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseSpada płynność finansowa polskich firm

Spada płynność finansowa polskich firm

Pogarsza się sytuacja finansowa polskich przedsiębiorstw – wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W artykule opublikowanym w „Tygodniku Gospodarczym” napisano, że tylko 53 proc. polskich przedsiębiorców ma środki wystarczające na zapewnienie funkcjonowania powyżej 3 miesięcy. To mniejszy odsetek niż w kwietniu, gdy takie rezerwy miało 62 proc. firm. Z kolei 5 proc. przedsiębiorców nie ma pieniędzy, by funkcjonować nawet przez miesiąc. Tu sytuacja nie uległa większej zmianie od miesięcy, choć w lutym na niewystarczające środki na miesiąc funkcjonowania narzekało 7 proc. firm.

W ciągu ostatnich miesięcy coraz mniej firm we wszystkich branżach deklarowało posiadanie środków na działanie dłuższe niż 3 miesiące, a największy spadek odnotowano w produkcji. Na drugim biegunie jest budownictwo, gdzie spadek był najmniejszy.

„Relatywnie najlepsza płynność finansowa charakteryzuje firmy handlowe. Od początku 2022 r. ponad 60 proc. z nich deklarowało posiadanie środków wystarczających na funkcjonowanie powyżej 3 miesięcy” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym”. „Różnice między pozostałymi branżami są stosunkowo niewielkie – wyróżnia się gorsza sytuacja branży TSL na początku roku i lepsza – usług w maju” – dodano w analizie.

PIE wyjaśnia, że płynność finansowa firm jest związana z dostępem do finansowania zewnętrznego. Rosnące koszty kredytów i wyższe wymagania związane z uzyskaniem odpowiedniej zdolności kredytowej utrudniają przedsiębiorcom działalność i dywersyfikację finansowania, przez co maleje ich płynność.

Największą płynność finansową w Polsce mają naturalnie firmy średnie i duże, podczas gdy największe problemy w tym obszarze deklarują mikroprzedsiębiorcy.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA