Pogarsza się sytuacja finansowa polskich przedsiębiorstw – wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Fot. Pexels

W artykule opublikowanym w „Tygodniku Gospodarczym” napisano, że tylko 53 proc. polskich przedsiębiorców ma środki wystarczające na zapewnienie funkcjonowania powyżej 3 miesięcy. To mniejszy odsetek niż w kwietniu, gdy takie rezerwy miało 62 proc. firm. Z kolei 5 proc. przedsiębiorców nie ma pieniędzy, by funkcjonować nawet przez miesiąc. Tu sytuacja nie uległa większej zmianie od miesięcy, choć w lutym na niewystarczające środki na miesiąc funkcjonowania narzekało 7 proc. firm.

W ciągu ostatnich miesięcy coraz mniej firm we wszystkich branżach deklarowało posiadanie środków na działanie dłuższe niż 3 miesiące, a największy spadek odnotowano w produkcji. Na drugim biegunie jest budownictwo, gdzie spadek był najmniejszy.

„Relatywnie najlepsza płynność finansowa charakteryzuje firmy handlowe. Od początku 2022 r. ponad 60 proc. z nich deklarowało posiadanie środków wystarczających na funkcjonowanie powyżej 3 miesięcy” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym”. „Różnice między pozostałymi branżami są stosunkowo niewielkie – wyróżnia się gorsza sytuacja branży TSL na początku roku i lepsza – usług w maju” – dodano w analizie.

PIE wyjaśnia, że płynność finansowa firm jest związana z dostępem do finansowania zewnętrznego. Rosnące koszty kredytów i wyższe wymagania związane z uzyskaniem odpowiedniej zdolności kredytowej utrudniają przedsiębiorcom działalność i dywersyfikację finansowania, przez co maleje ich płynność.

Największą płynność finansową w Polsce mają naturalnie firmy średnie i duże, podczas gdy największe problemy w tym obszarze deklarują mikroprzedsiębiorcy.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Poprzedni artykułMcDonald’s zapłaci ponad miliard euro zaległych podatków we Francji
Następny artykułZmiany w projekcie o budowie farm wiatrowych. Zasada 10H znacznie złagodzona