fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaGospodarkaSpada poziom życia mieszkańców Unii Europejskiej

Spada poziom życia mieszkańców Unii Europejskiej

Chociaż dochody gospodarstw domowych Unii Europejskiej rosną, to posiadany majątek ma coraz mniejszą wartość przez rosnące ceny najważniejszych produktów i usług.

Eurostat opublikował dane na temat dochodów osiąganych przez mieszkańców Unii Europejskiej. W ubiegłym roku dla wszystkich państw UE ich mediana w ujęciu nominalnym wzrosła o 6,8 proc.

Zarabiamy więcej, ale możemy mniej kupić

Jest to efekt bardzo niskiego bezrobocia (ok. 6 proc.) oraz działań rządów mających na celu zminimalizowanie negatywnych efektów wzrostu cen spowodowanego najpierw pandemią COVID-19, a potem wojną na Ukrainie.

Jednak mimo tego, że na konta obywateli krajów Unii wpływają większe kwoty, to mają one mniejszą wartość. W zeszłym roku mediana siły nabywczej dochodów spadła o 1,9 proc. względem roku wcześniejszego.

Coraz trudniej wyjechać na wakacje

Do tego stanu doprowadził wzrost cen najważniejszych towarów i usług (żywności, energii czy transportu) o 16,8 proc. W takich państwach jak Chorwacja, Rumunia, Portugalia, Bułgaria i Hiszpania, ceny żywności wzrosły aż o 30 proc.

Spadek wartości posiadanego majątku prowadzi do sytuacji, w której mimo wysokiego wskaźnika zatrudnienia rośnie liczba osób zagrożonych ubóstwem. Coraz więcej mieszkańców UE nie może sobie pozwolić na wartościowe posiłki. Na wakacyjny, tygodniowy wyjazd nie stać 38 milionów osób, ponieważ ceny zorganizowanego wypoczynku wzrosły o 12,4 proc.

euobserver.com, ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA