Eurostat opublikował dane na temat dochodów osiąganych przez mieszkańców Unii Europejskiej. W ubiegłym roku dla wszystkich państw UE ich mediana w ujęciu nominalnym wzrosła o 6,8 proc.
Zarabiamy więcej, ale możemy mniej kupić
Jest to efekt bardzo niskiego bezrobocia (ok. 6 proc.) oraz działań rządów mających na celu zminimalizowanie negatywnych efektów wzrostu cen spowodowanego najpierw pandemią COVID-19, a potem wojną na Ukrainie.
Jednak mimo tego, że na konta obywateli krajów Unii wpływają większe kwoty, to mają one mniejszą wartość. W zeszłym roku mediana siły nabywczej dochodów spadła o 1,9 proc. względem roku wcześniejszego.
Coraz trudniej wyjechać na wakacje
Do tego stanu doprowadził wzrost cen najważniejszych towarów i usług (żywności, energii czy transportu) o 16,8 proc. W takich państwach jak Chorwacja, Rumunia, Portugalia, Bułgaria i Hiszpania, ceny żywności wzrosły aż o 30 proc.
Spadek wartości posiadanego majątku prowadzi do sytuacji, w której mimo wysokiego wskaźnika zatrudnienia rośnie liczba osób zagrożonych ubóstwem. Coraz więcej mieszkańców UE nie może sobie pozwolić na wartościowe posiłki. Na wakacyjny, tygodniowy wyjazd nie stać 38 milionów osób, ponieważ ceny zorganizowanego wypoczynku wzrosły o 12,4 proc.
euobserver.com, ec.europa.eu