fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaGospodarkaSpada poziom życia mieszkańców Unii Europejskiej

Spada poziom życia mieszkańców Unii Europejskiej

Chociaż dochody gospodarstw domowych Unii Europejskiej rosną, to posiadany majątek ma coraz mniejszą wartość przez rosnące ceny najważniejszych produktów i usług.

Eurostat opublikował dane na temat dochodów osiąganych przez mieszkańców Unii Europejskiej. W ubiegłym roku dla wszystkich państw UE ich mediana w ujęciu nominalnym wzrosła o 6,8 proc.

Zarabiamy więcej, ale możemy mniej kupić

Jest to efekt bardzo niskiego bezrobocia (ok. 6 proc.) oraz działań rządów mających na celu zminimalizowanie negatywnych efektów wzrostu cen spowodowanego najpierw pandemią COVID-19, a potem wojną na Ukrainie.

Jednak mimo tego, że na konta obywateli krajów Unii wpływają większe kwoty, to mają one mniejszą wartość. W zeszłym roku mediana siły nabywczej dochodów spadła o 1,9 proc. względem roku wcześniejszego.

Coraz trudniej wyjechać na wakacje

Do tego stanu doprowadził wzrost cen najważniejszych towarów i usług (żywności, energii czy transportu) o 16,8 proc. W takich państwach jak Chorwacja, Rumunia, Portugalia, Bułgaria i Hiszpania, ceny żywności wzrosły aż o 30 proc.

Spadek wartości posiadanego majątku prowadzi do sytuacji, w której mimo wysokiego wskaźnika zatrudnienia rośnie liczba osób zagrożonych ubóstwem. Coraz więcej mieszkańców UE nie może sobie pozwolić na wartościowe posiłki. Na wakacyjny, tygodniowy wyjazd nie stać 38 milionów osób, ponieważ ceny zorganizowanego wypoczynku wzrosły o 12,4 proc.

euobserver.com, ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.
2 MIN CZYTANIA

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.
2 MIN CZYTANIA

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA