fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBiznesSpada produkcja alkoholi

Spada produkcja alkoholi

W 2023 r. w Polsce odnotowano spadek produkcji napojów alkoholowych.

W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. w Polsce odnotowano spadek produkcji piwa i wódki. „Dziennik Gazeta Prawna” tłumaczy, jakie są tego powody.

Jeśli chodzi o produkcję wódki, to w styczniu i lutym 2023 r. w Polsce wyprodukowano jej 112 tys. hektolitrów. To najniższy poziom od 9 lat. W przypadku piwa polskie browary uwarzyły 4868 tys. hektolitrów. To o niecały jeden procent mniej niż w tym samym okresie rok temu. Jednocześnie, wynik produkcyjny piwa jest najgorszy od co najmniej 10 lat.

„Dziennik Gazeta Prawna” wyjaśnia, że producenci alkoholi zaprzeczają, jakoby spadek produkcji był skutkiem robienia zapasów w reakcji na wzrost akcyzy, który nastąpił 1 stycznia 2022 r. Według Bartłomieja Morzyckiego, dyrektora generalnego Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie, branża piwna nie może wyprodukować za dużo zapasu, bo piwo ma określony termin przydatności do spożycia, a więc jego zaleganie w magazynach wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem zmarnowania.

„Dziennik Gazeta Prawna” powołuje się również na Witolda Włodarczyka, prezesa Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, który powiedział, że branża wyhamowuje produkcję, bo reaguje w ten sposób na wzrost kosztów energii, pracy i surowców.

DGP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA