fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesSpada zyskowność przedsiębiorstw budowlanych i transportowych

Spada zyskowność przedsiębiorstw budowlanych i transportowych

Wzrost wartości faktur wystawianych przez małych i średnich przedsiębiorców świadczy o wciąż rozkręcającej się inflacji. W III kwartale tego roku firmy MŚP wystawiły faktury wyższe średnio o 17,9 proc. od analogicznego okresu w roku poprzednim, czyli o tyle, ile wynosił wzrost inflacji. Są jednak branże, gdzie wartość średniej faktury nie nadążała za inflacją: to budownictwo i transport.

Średnia wartość faktury małych i średniej wielkości firm działających w sektorze budowlanym wzrosła w III kwartale br. tylko o 16,8 proc. – podał portal faktura.pl. Jest to więc mniej niż gusowski odczyt październikowej inflacji.

Działająca w tym sektorze Grupa PSB prześwietliła rynek materiałów budowlanych. Z badania wynika, że w III kwartale br. podstawowe surowce budowlane, takie jak cement i wapno, podrożały średnio o 43 proc., izolacje wodochronne o 33 proc., a ściany i kominy oraz sucha zabudowa – o 32 proc.

Również w transporcie sytuacja jest daleka od prosperity. Średnia wartość wystawionej faktury w III kwartale br. (w stosunku do III kwartału 2021) była wyższa o 24,4 proc.

Co z tego jednak, skoro podwyżki cen usług nie doganiały bardzo szybko rosnących cen paliwa i kosztów pracy? W efekcie przedsiębiorcy transportowi nie mogli utrzymać zadowalającego poziomu zyskowności, który nawet po odwołaniu pandemii też nie był imponujący.

MŚP ledwo dościgają inflację

Istotną informacją jest, że średnia wartość faktury wystawionej przez mikro, małe i średniej wielkości firmy reprezentujące wszystkie branże była w III kwartale br. tylko o 17,9 proc. wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Podwyżka wyniosła więc mniej więcej tyle, ile w październiku br. wynosiła gusowska inflacja. Większość małych i średniej wielkości przedsiębiorców – nie mówiąc już o mikrofirmach czy osobach prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze – nie podnosi cen swoich usług i towarów proporcjonalnie do inflacji. Czyli w taki sposób, by móc wypracować realny zysk i oszczędności.

Inflacja poturbowała producentów

Robiąc już pierwsze podsumowania odchodzącego roku 2022 należy stwierdzić, że firmy produkcyjne nawet mocniej „oberwały” niż usługowe. Październikowe wzrosty cen nośników energii (gazu, prądu, a także opału) sięgnęły rekordowych 41,6 proc. (licząc rok do roku), po wzroście o 44,3 proc. we wrześniu 2022 r. Średni wzrost wartości faktur w III kwartale o 16,9 proc. nie zrekompensował firmom wysokich kosztów wynikających ze wzrostu cen nośników energii.

Prawda jest taka, że przedsiębiorcy sektora MŚP, którzy nie zabezpieczą sobie płynności finansowej już teraz, mogą mieć kłopoty z przetrwaniem do wiosny. Przykładowo: jeżeli przedsiębiorca ma wystawione faktury, których płatność przypada np. za 60 dni, może nie doczekać do przelewu. Tym bardziej, że – jak wynika z napływających informacji – sytuacja pod względem terminowości płacenia nie poprawiała się w znaczący sposób.

Lepiej niż w branży budowlanej czy transportowej dzieje się w kilku innych sektorach. Wzrost średniej wartości faktur ponad inflację zanotowano w segmentach: obsługi rynku nieruchomości (średnio o 137,8 proc.), rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie (o 166,1 proc.) oraz w segmencie informacji i komunikacji (o 169,3 proc.).

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA