fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatSpecjalny podatek dla... niezaszczepionych!

Specjalny podatek dla… niezaszczepionych!

W Kanadzie pojawił się pomysł na nowy sposób karania osób, które nie zdecydowały się zaszczepić przeciwko COVID-19.

Premier prowincji Quebec Francois Legault poinformował o wprowadzeniu specjalnego podatku, który miałyby płacić osoby niezaszczepione jako „rekompensata” straty służby zdrowia, mające być skutkiem ich zachowania.
– W chwili obecnej chodzi też o jakieś podstawy uczciwości wobec tych 90 proc. populacji, które zdecydowały się na poświęcenie. Myślę, że jesteśmy im to dłużni – powiedział polityk.

Gdy dziennikarze zapytali premiera Legaulta o legalność takiego rozwiązania, ale też o kwestie etyczne z nim związane, ten odpowiedział, że faktycznie jest to poważna sprawa.
– Jeśli spojrzymy na inne kraje, to każdy próbuje znaleźć rozwiązanie. Chodzi o sprawiedliwość, bo te (niezaszczepione) osoby poważnie obciążają nasz system służby zdrowia i myślę, że to normalne, że większość populacji oczekuje, aby były tego konsekwencje – dodał.

Legault nie poinformował o wysokości ewentualnego podatku, ale podkreślił, że Quebec będzie rozszerzał wymogi dotyczące stosowania paszportów covidowych oraz stwierdził, że trzeba „pójść dalej”, jeśli chodzi o ograniczanie niezaszczepionym dostępu do miejsc publicznych. Co ciekawe, „na zachętę” – jak informuje serwis cbc.ca – od 18 stycznia klienci w Quebecu będą musieli okazać paszporty szczepionek przed wejściem do placówek SAQ i SQDC, sklepów z alkoholem i konopiami.

A jednak – Niemcy wprowadzają opaski dla zaszczepionych! oraz Wielki bank zwolni niezaszczepionych!

PAP/CBC

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA