fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaKrajSpółdzielcy żądają natychmiastowej dymisji wiceprezydenta Warszawy

Spółdzielcy żądają natychmiastowej dymisji wiceprezydenta Warszawy

W imieniu kilkudziesięciu warszawskich Spółdzielni Mieszkaniowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości "Konfederacja Warszawska" wnosimy o natychmiastowe odwołanie Pana Michała Olszewskiego z funkcji Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy - tak rozpoczyna się wniosek skierowany przez spółdzielców do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

O co chodzi? W dużym skrócie o kryzys śmieciowy, za który odpowiedzialność ponosi właśnie Michał Olszewski.

Uzasadnieniem naszego wniosku jest wprowadzenie krzywdzących dla mieszkańców Warszawy uregulowań prawnych zawartych w uchwałach Rady m.st. Warszawy (…) dotyczących obciążenia mieszkańców rażąco wysokimi opłatami za gospodarowanie odpadami uzależnionymi od stopnia zużycia wody, co w rzeczywistości stanowi dla właścicieli lokali mieszkalnych ukrytą podwyżkę miesięcznych opłat za gospodarowanie odpadami o ok. 30-40% – tłumaczą wnioskodawcy.

Zwracają również uwagę na uchwalenie nowej metody ustalania opłat nie zostało poprzedzone żadnymi konsultacjami społecznymi ani nie zostało poparte żadnymi rzetelnymi kalkulacjami ekonomicznymi uzasadniającymi konieczność ich wprowadzenia.

Argumentem świadczącym o niewiarygodnej wręcz szkodliwości ustalenia nowych zasad pobierania opłat jest fakt, iż wprowadzona podwyżka dotyczy w zasadzie tylko i wyłącznie lokali mieszkalnych, a nie lokali użytkowych, w tym zakładów produkcyjnych oraz sklepów wielkopowierzchniowych zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych, które generują najwięcej odpadów, często takich, które wymagają zachowania szczególnych procedur ich przechowywania czy utylizacji, w tym odpadów niebezpiecznych – czytamy dalej we wniosku.

Konsekwencją tego rozwiązania jest oczywiście przeniesienie ciężaru ponoszenia bardzo wysokich opłat za gospodarowanie odpadami na mieszkańców. To efekt wieloletnich zaniedbań i tak naprawdę braku racjonalnej strategii gospodarowania odpadami, nad którą od sześciu lat nadzór sprawuje wiceprezydent Olszewski.

Potrzebna jest pilna zmiana koncepcji gospodarki odpadami w Warszawie. W związku z powyższym wnosimy o dokonanie przez Pana Prezydenta głębokich zmian personalnych w Biurze Gospodarowania Odpadami i odwołanie Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy Pana Michała Olszewskiego z pełnionej funkcji – kończą swój wniosek spółdzielcy.

ZOBACZ CAŁY WNIOSEK

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA