fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaKrajSpółdzielcy żądają natychmiastowej dymisji wiceprezydenta Warszawy

Spółdzielcy żądają natychmiastowej dymisji wiceprezydenta Warszawy

W imieniu kilkudziesięciu warszawskich Spółdzielni Mieszkaniowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości "Konfederacja Warszawska" wnosimy o natychmiastowe odwołanie Pana Michała Olszewskiego z funkcji Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy - tak rozpoczyna się wniosek skierowany przez spółdzielców do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

O co chodzi? W dużym skrócie o kryzys śmieciowy, za który odpowiedzialność ponosi właśnie Michał Olszewski.

Uzasadnieniem naszego wniosku jest wprowadzenie krzywdzących dla mieszkańców Warszawy uregulowań prawnych zawartych w uchwałach Rady m.st. Warszawy (…) dotyczących obciążenia mieszkańców rażąco wysokimi opłatami za gospodarowanie odpadami uzależnionymi od stopnia zużycia wody, co w rzeczywistości stanowi dla właścicieli lokali mieszkalnych ukrytą podwyżkę miesięcznych opłat za gospodarowanie odpadami o ok. 30-40% – tłumaczą wnioskodawcy.

Zwracają również uwagę na uchwalenie nowej metody ustalania opłat nie zostało poprzedzone żadnymi konsultacjami społecznymi ani nie zostało poparte żadnymi rzetelnymi kalkulacjami ekonomicznymi uzasadniającymi konieczność ich wprowadzenia.

Argumentem świadczącym o niewiarygodnej wręcz szkodliwości ustalenia nowych zasad pobierania opłat jest fakt, iż wprowadzona podwyżka dotyczy w zasadzie tylko i wyłącznie lokali mieszkalnych, a nie lokali użytkowych, w tym zakładów produkcyjnych oraz sklepów wielkopowierzchniowych zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych, które generują najwięcej odpadów, często takich, które wymagają zachowania szczególnych procedur ich przechowywania czy utylizacji, w tym odpadów niebezpiecznych – czytamy dalej we wniosku.

Konsekwencją tego rozwiązania jest oczywiście przeniesienie ciężaru ponoszenia bardzo wysokich opłat za gospodarowanie odpadami na mieszkańców. To efekt wieloletnich zaniedbań i tak naprawdę braku racjonalnej strategii gospodarowania odpadami, nad którą od sześciu lat nadzór sprawuje wiceprezydent Olszewski.

Potrzebna jest pilna zmiana koncepcji gospodarki odpadami w Warszawie. W związku z powyższym wnosimy o dokonanie przez Pana Prezydenta głębokich zmian personalnych w Biurze Gospodarowania Odpadami i odwołanie Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy Pana Michała Olszewskiego z pełnionej funkcji – kończą swój wniosek spółdzielcy.

ZOBACZ CAŁY WNIOSEK

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Relacja wideo z uroczystej gali II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej relacji wideo z tego wydarzenia.

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA