fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaFelietonSpołeczna koalicja na rzecz poszkodowanych przedsiębiorców

Społeczna koalicja na rzecz poszkodowanych przedsiębiorców

List rzecznika MŚP do premiera można odczytać trochę jak akt desperacji, ale może właśnie taka desperacja nie tylko rzecznika MŚP, nie tylko zamkniętych i zrozpaczonych przedsiębiorców, ale również wszystkich nas, konsumentów i obywateli, sprawi, że rząd zacznie wreszcie łagodzić restrykcje i otworzy gospodarkę.

Gospodarka, a w szczególności firmy z sektora MŚP, które działają w pozamykanych przez rząd branżach, już dłużej narodowej kwarantanny nie przetrwają. Sytuacja wielu z nich jest dramatyczna. Jeśli restrykcje pandemiczne zostaną bezpardonowo przedłużone, bankructwa będą jedynie kwestią czasu. Cena, jaką zapłacimy za ten kryzys, będzie bardzo wysoka.

Dziś, gdy część przedsiębiorców próbuje „wymóc” na rządzie otwarcie pozamykanych branż pewnego rodzaju nieposłuszeństwem obywatelskim, warto choć przez chwilę wczuć się w ich rolę, wejść w ich skórę i doświadczyć sytuacji, w jakiej się znaleźli. Oni naprawdę zamiast niechęci, zawiści i politycznego zaślepienia, potrzebują jak nigdy naszej wyrozumiałości i solidarności. Wydaje się, że tylko w ten sposób – ogólnym wsparciem społecznym – będzie można przekonać rząd do przywracania normalności w życiu gospodarczym i społecznym. Nie idąc na wojnę, ale budując szeroką, społeczną koalicję poparcia dla przedsiębiorców, którym odebrano prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. Polska tych przedsiębiorców potrzebuje. Truizmem będzie przecież przypominanie, że to właśnie oni tworzą wzrost gospodarczy i dobrobyt.

Zresztą rządzący doskonale zdają sobie z tego sprawę A przynajmniej takie dotychczas sprawiali wrażenie. Premier Mateusz Morawiecki wiele razy dziękował polskim przedsiębiorcom, mówiąc wprost, że wzrost gospodarczy Polski to w głównej mierze zasługa właśnie ich. Jadwiga Emilewicz, jeszcze jako minister rozwoju i wicepremier, wtórowała mu, dodając: „Zawsze powtarzamy, że jest to sukces wypracowany przez polskich przedsiębiorców”. Teraz ojcowie tego sukcesu potrzebują zrozumienia ze strony tych, którzy wtedy tak ochoczo im dziękowali i gratulowali.

W akcję przywracania normalności bardzo mocno zaangażował się rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Niby nic niezwykłego, skoro jest rzecznikiem właśnie małego polskiego biznesu. Warto jednak pamiętać, że Abramowicz wywodzi się ze środowiska związanego z PiS-em, był przecież posłem z ramienia tej partii. To „swój” rząd na każdym kroku przekonuje, że należy jak najszybciej łagodzić obostrzenia i otwierać gospodarkę. W połowie stycznia napisał list otwarty do premiera, w którym przekonywał, że na skutek dalszej blokady „wiele firm z sektora MŚP przestanie istnieć, ich właściciele staną się bankrutami, a zatrudnieni przez nich ludzie stracą pracę”.

Ten list można było odczytać trochę jak taki akt desperacji, ale może właśnie taka desperacja nie tylko rzecznika MŚP, nie tylko zamkniętych i zrozpaczonych przedsiębiorców, ale również wszystkich nas, konsumentów i obywateli, sprawi, że rząd zacznie wreszcie łagodzić restrykcje i otworzy gospodarkę.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA