fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaFelietonSpołeczna koalicja na rzecz poszkodowanych przedsiębiorców

Społeczna koalicja na rzecz poszkodowanych przedsiębiorców

List rzecznika MŚP do premiera można odczytać trochę jak akt desperacji, ale może właśnie taka desperacja nie tylko rzecznika MŚP, nie tylko zamkniętych i zrozpaczonych przedsiębiorców, ale również wszystkich nas, konsumentów i obywateli, sprawi, że rząd zacznie wreszcie łagodzić restrykcje i otworzy gospodarkę.

Gospodarka, a w szczególności firmy z sektora MŚP, które działają w pozamykanych przez rząd branżach, już dłużej narodowej kwarantanny nie przetrwają. Sytuacja wielu z nich jest dramatyczna. Jeśli restrykcje pandemiczne zostaną bezpardonowo przedłużone, bankructwa będą jedynie kwestią czasu. Cena, jaką zapłacimy za ten kryzys, będzie bardzo wysoka.

Dziś, gdy część przedsiębiorców próbuje „wymóc” na rządzie otwarcie pozamykanych branż pewnego rodzaju nieposłuszeństwem obywatelskim, warto choć przez chwilę wczuć się w ich rolę, wejść w ich skórę i doświadczyć sytuacji, w jakiej się znaleźli. Oni naprawdę zamiast niechęci, zawiści i politycznego zaślepienia, potrzebują jak nigdy naszej wyrozumiałości i solidarności. Wydaje się, że tylko w ten sposób – ogólnym wsparciem społecznym – będzie można przekonać rząd do przywracania normalności w życiu gospodarczym i społecznym. Nie idąc na wojnę, ale budując szeroką, społeczną koalicję poparcia dla przedsiębiorców, którym odebrano prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. Polska tych przedsiębiorców potrzebuje. Truizmem będzie przecież przypominanie, że to właśnie oni tworzą wzrost gospodarczy i dobrobyt.

Zresztą rządzący doskonale zdają sobie z tego sprawę A przynajmniej takie dotychczas sprawiali wrażenie. Premier Mateusz Morawiecki wiele razy dziękował polskim przedsiębiorcom, mówiąc wprost, że wzrost gospodarczy Polski to w głównej mierze zasługa właśnie ich. Jadwiga Emilewicz, jeszcze jako minister rozwoju i wicepremier, wtórowała mu, dodając: „Zawsze powtarzamy, że jest to sukces wypracowany przez polskich przedsiębiorców”. Teraz ojcowie tego sukcesu potrzebują zrozumienia ze strony tych, którzy wtedy tak ochoczo im dziękowali i gratulowali.

W akcję przywracania normalności bardzo mocno zaangażował się rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Niby nic niezwykłego, skoro jest rzecznikiem właśnie małego polskiego biznesu. Warto jednak pamiętać, że Abramowicz wywodzi się ze środowiska związanego z PiS-em, był przecież posłem z ramienia tej partii. To „swój” rząd na każdym kroku przekonuje, że należy jak najszybciej łagodzić obostrzenia i otwierać gospodarkę. W połowie stycznia napisał list otwarty do premiera, w którym przekonywał, że na skutek dalszej blokady „wiele firm z sektora MŚP przestanie istnieć, ich właściciele staną się bankrutami, a zatrudnieni przez nich ludzie stracą pracę”.

Ten list można było odczytać trochę jak taki akt desperacji, ale może właśnie taka desperacja nie tylko rzecznika MŚP, nie tylko zamkniętych i zrozpaczonych przedsiębiorców, ale również wszystkich nas, konsumentów i obywateli, sprawi, że rząd zacznie wreszcie łagodzić restrykcje i otworzy gospodarkę.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Święty asceta i ekonomista

Przed wyborami zaczynamy w końcu rozmawiać o podatkach. 22 maja br. gościem Radia Zet był Krzysztof Bosak. Komentując propozycję zniesienia przez Konfederację progu podatkowego ze stawką 32 proc., red. Beata Lubecka powiedziała, że zyskają na tym najbogatsi. Współprzewodniczący Konfederacji odpowiedział: „Przestajemy karać za sukces. Zyskują ci, którzy zarabiają, ciężko pracują”.
2 MIN CZYTANIA

Koniec „wyścigów słoni”, czyli znów wylano dziecko z kąpielą

Wielokrotnie przywoływałem termin „kultura przesady”, powołany do życia przez mojego kolegę, prof. Antoniego Dudka. To pojęcie bardzo celnie ujmuje konstytutywną cechę naszego systemy politycznego. Ma ono jednak również zastosowanie do samej legislacji.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kryształy Polskiej Gospodarki. List z gratulacjami od prezesa Prawa i Sprawiedliwości

„Jest rzeczą wielkiej wagi, by dokonania Przedsiębiorców, a także sukcesy Osób i Podmiotów wspierających na różne sposoby przedsiębiorczość były jak najszerzej znane i pełniły funkcje wzorcotwórcze. Polscy przedsiębiorcy – jak to doskonale wiemy – odnoszą wiele sukcesów. Z ich osiągnięć mamy prawo być dumni" – napisał w specjalnym liście skierowanym do organizatorów oraz uczestników gali KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
4 MIN CZYTANIA

Kryształy Polskiej Gospodarki trafiły w dobre ręce! II edycja konkursu rozstrzygnięta

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach. Wyjątkowe statuetki z zielonego złota trafiły w godne ręce.
4 MIN CZYTANIA

Futbol jako sposób na życie. Rozmawiamy z Aleksandrą Matczak [WIDEO]

Dziś już nie wyobrażam sobie życia bez piłki nożnej, treningów i zgrupowań. Ryzyko, które podjęłam, bardzo się opłaciło – opowiada nam Aleksandra Matczak. Z zawodniczką Warty Poznań i reprezentantką Polski w amp futbolu spotkaliśmy się w Poznaniu podczas Impact’23. Największe marzenie? Występ w przyszłym roku na mistrzostwach świata.