fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesSpółki rodzinne ważną siłą na warszawskiej GPW

Spółki rodzinne ważną siłą na warszawskiej GPW

Spółki rodzinne stanowią blisko połowę wszystkich notowanych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych, a ich pozycja rynkowa jest stabilna.

Spółki rodzinne stanowią aż 40 proc. wszystkich notowanych na głównym rynku spółek – wynika z raportu Grant Thornton przygotowanego we współpracy z GPW. Według analityków jest to stabilna inwestycja długoterminowa.

Indeks GT 20 Rodzinne, który dotyczy zachowania akcji 20 największych spółek rodzinnych na GPW wykazał, że spółki rodzinne pozwalają osiągnąć wyższą stopę zwrotu przy mniejszej zmienności w porównaniu do głównych indeksów giełdowych.

Przeprowadzone badania potwierdzają, że akcje firm rodzinnych mogą być dobrym wyborem dla inwestorów szukających stabilnych, długoterminowych inwestycji, ponieważ ich wyceny w mniejszym stopniu są podatne na wahania związane z zawirowaniami geopolitycznymi i zyskują wraz z upływem czasu

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Dariusz Bednarski, partner zarządzający w departamencie doradztwa w Grant Thornton.

Jednocześnie w opisie badania zaznaczono, że wciąż tylko w niewielu firmach rodzinnych zachodzi proces sukcesji, bo w aż 80 proc. spółek to nestorzy firm dzierżą własność akcji. Mimo to coraz więcej firm rodzinnych przygotowuje swoje spółki do sukcesji poprzez wykorzystanie nowej instytucji prawnej, jaką jest fundacja rodzinna.

W stosunkowo krótkim czasie pomiędzy wejściem w życie przepisów o Fundacji Rodzinnej a sporządzeniem niniejszego raportu (4 miesiące) aż 5 proc. rodzin właścicieli firm rodzinnych notowanych na GPW zdecydowało się na utworzenie fundacji rodzinnej i przeniesienie do niej akcji. Należy spodziewać się, że trend ten będzie nabierać na sile w kolejnych miesiącach

– dodała Maja Jabłońska, senior counsel, radca prawny, lider zespołu doradztwa dla firm rodzinnych w Grant Thornton.

Źródło: Grant Thornton
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA