fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajSpory zbiorowe – zmiany idą w dobrym kierunku

Spory zbiorowe – zmiany idą w dobrym kierunku

Przedstawiciele pracodawców cieszą się, że rządowe propozycje zmian w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych sprawią, że proces ten będzie łatwiejszy.

Konfederacja Lewiatan wskazuje, że aczkolwiek propozycje zmian w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych są „interesujące”, to jednak zawarta w nich rezygnacja z określenia w przepisach przedmiotu sporu może być źródłem wielu problemów i nieporozumień, a także spowodować wzrost liczby zgłaszanych sporów zbiorowych.

– Projekt ustawy jest interesujący i idzie w dobrym kierunku, jednak kluczowym rozwiązaniem, które może budzić kontrowersje jest rezygnacja z określenia w przepisach przedmiotu sporu i odwołanie się do ogólnych kwestii relacji zbiorowych, oczywiście przy utrzymaniu zakazu wszczęcia sporu w sprawach indywidualnych i tych uregulowanych porozumieniem lub układem zbiorowym, przed ich wypowiedzeniem – powiedział prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i aktywny mediator w wielu sporach zbiorowych.

Aktualnie aż 98 proc. sporów zbiorowych dotyczy kwestii płacowych, co oznacza, że rezygnacja z określenia przedmiotu sporu w dzisiejszym brzmieniu jako warunków pracy i płacy, świadczeń socjalnych i praw oraz wolności związkowych może powodować wiele kontrowersji. W opinii prof. Męciny rezygnacja z określenia przedmiotu sporu sprawi, że będą one mogły być wszczynane w każdej sprawie, np. w kontekście procesów restrukturyzacji, które mają dziś odrębną ścieżkę.

Wśród proponowanych przez rząd zmian w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych poza odejściem od określenia przedmiotu sporu wprowadzono wymóg wyłaniania reprezentacji organizacji związkowych niezbędnej do wszczęcia i prowadzenia sporu zbiorowego, a także sądowej kontroli legalności referendum strajkowego. Poza tym określono też czas trwania prowadzenia sporu i wprowadzono tzw. mediację prewencyjną.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA