fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiSpotkania świąteczne w kosztach firmy

Spotkania świąteczne w kosztach firmy

Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na organizację spotkań świątecznych dla pracowników mogą wydatki na ten cel ująć w kosztach uzyskania przychodu. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Organizacja spotkań integracyjnych, w tym bożonarodzeniowych, nie jest niczym nowym na rynku. To raczej popularna praktyka, stosowana od dłuższego czasu. W tym roku – jak wynika z doniesień medialnych – spotkań tego typu jest mniej, bo ze względu na trudną sytuację gospodarczą i ekonomiczną wiele firm zdecydowało się zrezygnować z tej formy świadczeń pozapłacowych. Te firmy, które jednak spotkania świąteczne zorganizowały, muszą pamiętać o kilku elementach, aby poniesione na ten cel wydatki uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu.

Przepisy określają, co jest kosztem

Aby dany wydatek został ujęty w kosztach podatkowych trzeba sięgnąć po regulacje ustaw o podatkach dochodowych i sprawdzić, czy dany wydatek kosztem być może. Zgodnie z definicją ustawową kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisach jako te, które kosztem być nie mogą (wyłączenia z kosztów znajdują się w art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ustawy o CIT).

Organizacja firmowych spotkań świątecznych ma przede wszystkim charakter integracyjny. Zgrany zespół przekłada się na lepsze wyniki pracy, a to z kolei ma przełożenie na przychody firmy. Nie ulega więc wątpliwości, że wydatek na takie spotkanie znajdzie swoje odzwierciedlenie w kosztach.

Ważne dokumenty

Poza samą fakturą dokumentującą dany wydatek warto, aby firma zadbała również o wszelkie dokumenty, które będą potwierdzać integracyjny charakter spotkania świątecznego. Może to być np. plan takiej imprezy. Z dostępnych interpretacji organów podatkowych w tym zakresie wynika, że wydatki na integracje pracowników wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy i – jako pozostające w pośrednim związku z uzyskanymi przez podatnika przychodami – można je uznać za koszty podatkowe. Tym bardziej, że nie zostały wymienione w ustawie jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W interpretacjach podkreśla się także, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki związane z organizacją spotkań integracyjnych, których uczestnikami są tylko pracownicy firmy, a osoby trzecie nie biorą w niej udziału.

W konsekwencji – wydatki poniesione ze środków obrotowych firmy na zorganizowanie spotkania świątecznego, którego celem jest integracja zespołu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ważne: Zaczynają pojawiać się pierwsze orzeczenia, które wskazują na możliwość zaliczenia wydatków na integracje do kosztów również wtedy, gdy biorą w niej udział współpracownicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Przykładem może być jeden z ostatnich wyroków NSA, z którego wynika, że wydatki na spotkanie szkoleniowo-integracyjne z kontrahentem można ująć w kosztach uzyskania przychodów nawet wówczas, gdy ten kontrahent prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (sygn. akt II FSK 1130/20).
Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA