Organizacja spotkań integracyjnych, w tym bożonarodzeniowych, nie jest niczym nowym na rynku. To raczej popularna praktyka, stosowana od dłuższego czasu. W tym roku – jak wynika z doniesień medialnych – spotkań tego typu jest mniej, bo ze względu na trudną sytuację gospodarczą i ekonomiczną wiele firm zdecydowało się zrezygnować z tej formy świadczeń pozapłacowych. Te firmy, które jednak spotkania świąteczne zorganizowały, muszą pamiętać o kilku elementach, aby poniesione na ten cel wydatki uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu.
Przepisy określają, co jest kosztem
Aby dany wydatek został ujęty w kosztach podatkowych trzeba sięgnąć po regulacje ustaw o podatkach dochodowych i sprawdzić, czy dany wydatek kosztem być może. Zgodnie z definicją ustawową kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisach jako te, które kosztem być nie mogą (wyłączenia z kosztów znajdują się w art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ustawy o CIT).
Organizacja firmowych spotkań świątecznych ma przede wszystkim charakter integracyjny. Zgrany zespół przekłada się na lepsze wyniki pracy, a to z kolei ma przełożenie na przychody firmy. Nie ulega więc wątpliwości, że wydatek na takie spotkanie znajdzie swoje odzwierciedlenie w kosztach.
Ważne dokumenty
Poza samą fakturą dokumentującą dany wydatek warto, aby firma zadbała również o wszelkie dokumenty, które będą potwierdzać integracyjny charakter spotkania świątecznego. Może to być np. plan takiej imprezy. Z dostępnych interpretacji organów podatkowych w tym zakresie wynika, że wydatki na integracje pracowników wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy i – jako pozostające w pośrednim związku z uzyskanymi przez podatnika przychodami – można je uznać za koszty podatkowe. Tym bardziej, że nie zostały wymienione w ustawie jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
W interpretacjach podkreśla się także, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki związane z organizacją spotkań integracyjnych, których uczestnikami są tylko pracownicy firmy, a osoby trzecie nie biorą w niej udziału.
W konsekwencji – wydatki poniesione ze środków obrotowych firmy na zorganizowanie spotkania świątecznego, którego celem jest integracja zespołu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.