Prezydent Duda z 10-osobową delegacją będzie w Waszyngtonie w najbliższą środę. W planie wizyty jest rozmowa prezydentów w cztery oczy, rozmowy obu delegacji oraz spotkanie z mediami. Czego dotyczyć będą rozmowy? Przede wszystkim spraw bezpieczeństwa.

– Prezydent Duda chce de facto rozmawiać o interesach całego NATO – powiedział w TVP Info prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak dodał, przed spotkaniem z Donaldem Trumpem Andrzej Duda będzie rozmawiał telefoniczne z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

– Będę rozmawiał z prezydentem USA na temat planów związanych z dalszymi decyzjami amerykańskimi co do tego, w jakim kierunku zostaną przemieszczone jednostki, o których pan prezydent Donald Trump mówił dosłownie kilka dni temu. Na pewno rozmowa będzie dotyczyła także tego, natomiast jakie będą w tym zakresie propozycje amerykańskie, to pozwólcie państwo, że poczekamy do wizyty – powiedział prezydent Duda.

Potwierdził także nieoficjalne doniesienia o tym, że jednym z tematów spotkania będzie sprawa budowy elektrowni jądrowej w Polsce. – Będziemy na pewno rozmawiali na temat współpracy pomiędzy polskimi firmami, polskimi władzami, a firmami ze Stanów Zjednoczonych i władzami Stanów Zjednoczonych w zakresie konwencjonalnej energii nuklearnej – oświadczył prezydent.

Jak dodał, rozmowy takie już się toczą, a ze strony polskiego rządu prowadzi je pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Według nieoficjalnych jak na razie informacji, USA mają nam zaoferować technologię, wykonanie i kredyt na budowę elektrowni jądrowej.

Poprzedni artykułMinimalny dochód gwarantowany w Polsce – utopia czy nadzieja?
Następny artykułGRUPA WB zadba o bezpieczeństwo drogowe na Cyprze