fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatSpotkanie Trump - Duda przede wszystkim pod hasłem "bezpieczeństwo"

Spotkanie Trump – Duda przede wszystkim pod hasłem „bezpieczeństwo”

Prezydent Duda z 10-osobową delegacją będzie w Waszyngtonie w najbliższą środę. W planie wizyty jest rozmowa prezydentów w cztery oczy, rozmowy obu delegacji oraz spotkanie z mediami. Czego dotyczyć będą rozmowy? Przede wszystkim spraw bezpieczeństwa.

– Prezydent Duda chce de facto rozmawiać o interesach całego NATO – powiedział w TVP Info prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak dodał, przed spotkaniem z Donaldem Trumpem Andrzej Duda będzie rozmawiał telefoniczne z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

– Będę rozmawiał z prezydentem USA na temat planów związanych z dalszymi decyzjami amerykańskimi co do tego, w jakim kierunku zostaną przemieszczone jednostki, o których pan prezydent Donald Trump mówił dosłownie kilka dni temu. Na pewno rozmowa będzie dotyczyła także tego, natomiast jakie będą w tym zakresie propozycje amerykańskie, to pozwólcie państwo, że poczekamy do wizyty – powiedział prezydent Duda.

Potwierdził także nieoficjalne doniesienia o tym, że jednym z tematów spotkania będzie sprawa budowy elektrowni jądrowej w Polsce. – Będziemy na pewno rozmawiali na temat współpracy pomiędzy polskimi firmami, polskimi władzami, a firmami ze Stanów Zjednoczonych i władzami Stanów Zjednoczonych w zakresie konwencjonalnej energii nuklearnej – oświadczył prezydent.

Jak dodał, rozmowy takie już się toczą, a ze strony polskiego rządu prowadzi je pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Według nieoficjalnych jak na razie informacji, USA mają nam zaoferować technologię, wykonanie i kredyt na budowę elektrowni jądrowej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA