Warszawski region stołeczny wśród najbogatszych regionów Unii Europejskiej – wynika z analizy opublikowanej w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

pkb w polsce na 2021 - grafika wpisu
fot. adnovak (pixabay.com)

Według analityków PIE szacunkowe dane Eurostatu za 2020 r. mówią, że Warszawa wraz z okolicznymi powiatami jest jednym z najbardziej rozwiniętych regionów Unii Europejskiej. PKB per capita według standardu siły nabywczej Regionu Warszawskiego Stołecznego w relacji do średniego PKB per capita w UE wynosiło w 2020 r. 167 proc. Z kolei wartość PKB per capita dla całego województwa mazowieckiego wynosi 123 proc. i również jest znacząco powyżej średniej.

Najbogatszym regionem UE w 2020 r. według danych Eurostatu był natomiast Region Stołeczny Brukseli z wynikiem 205 proc. PKB. Kolejne miejsca zajęły Praga (202 proc.) oraz Hamburg (195 proc.). Region warszawski uplasował się w zestawieniu na dziesiątym miejscu.

„W większości najzamożniejszych obszarów wartość wskaźnika wzrosła w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. Jest to potwierdzenie wcześniejszych predykcji, że duże ośrodki miejskie, w których sektor zaawansowanych usług jest rozwinięty, nie stracą na pandemii tak silnie jak pozostałe obszary. To również ugruntowanie obserwowanego od lat trendu, w którym właśnie w ośrodkach metropolitalnych koncentrują się procesy intensywnego rozwoju (m.in. obserwujemy w nich wyraźnie wyższą produktywność) czy skupianie działalności innowacyjnej” – wyjaśniono w opracowaniu.

Do najbiedniejszych regionów UE zaliczają się natomiast francuski region Majotta na Oceanie Spokojnym (30 proc.) oraz bułgarskie regiony: północno-zachodni i północno-centralny (odpowiednio 36 i 37 proc.).

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Poprzedni artykułChiny zwiększają import ropy z Arabii Saudyjskiej
Następny artykułJak przedsiębiorcy mogą wykorzystać Ceneo?