fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaTransportSprawdź, jaka branża planuje protest. Jej koszty wzrosły o 40 proc.

Sprawdź, jaka branża planuje protest. Jej koszty wzrosły o 40 proc.

Właściciele firm przewozowych skarżą się na coraz większe wydatki i zapowiadają protesty – podało RMF FM.

Prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Maciej Wroński wśród źródeł problemów wymienia Polski Ład, a także unijne przepisy Pakietu Mobilności z lutego. Tylko te regulacje podniosły koszty nawet o 40 proc.

– Do tego dochodzą wyższe ceny paliwa. Agresja Rosji na Ukrainę powiększyła braki kierowców w Polsce, wielu obywateli Ukrainy wyjechało za wschodnią granicę, wrócili do domów – tłumaczy Wroński. – To, co dotknęło branżę w 2022 roku, to kumulacja nieszczęść. Każdy z nich z osobna mógłby zabić branżę, a tu mamy je skumulowane – dodał związkowiec na antenie RMF FM.

Branża wskazuje, że rozwiązaniem mógłby być specjalny pakiet pomocowy dla firm transportowych, zakładający np. obniżenie składek na ZUS dla kierowców zawodowych oraz powołanie funduszu aktywizacyjnego dla kierowców.

Według informacji RMF FM protest nie jest jeszcze przesądzony, a przewoźnicy zapewniają, że byłaby to ostateczność, bo zależy im przede wszystkim na dialogu.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA