fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeSprawdzą, czy firmie opłaca się skorzystać z danej technologii

Sprawdzą, czy firmie opłaca się skorzystać z danej technologii

Dużo mówi się o konieczności silniejszej współpracy zaplecza naukowego z firmami oraz o niezbędnej cyfryzacji firm. Gliwicka spółka APA uruchomiła właśnie Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Chodzi o propagowanie wdrażania nowoczesnych technologii w małych i średnich firmach oraz umożliwienie im zweryfikowania, czy oferowane nowe – a przecież nietanie – technologie przydadzą się firmie.

Nowe Centrum w Gliwicach będzie sprawdzać, jak przebiega dany proces produkcji opartej o nowe technologie, np. IoT, big data czy machine learning. Bo to na nich głównie bazuje tzw. Przemysł 4.0. Jest to nic innego, jak proces technologicznej i organizacyjnej transformacji przedsiębiorstw, obejmujący m.in. cyfryzację produktów i usług, wdrożenie w firmie nowego modelu biznesowego i zarządzania opartego na najnowszych technologiach, a także – oczywiście – oparcie się na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, 5G, cloud computingu, tak zwanej wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz nowych generacjach robotów przemysłowych i internecie rzeczy.

Ma być efektywnie i cenowo atrakcyjnie

Projekt nazwany Nazca 4.0 jest dedykowany przede wszystkim właścicielom MŚP, ale ma trafić także do zatrudnionych w firmach menedżerów, automatyków, planistów czy kierowników produkcji. Patronami gliwickiego Centrum są m.in. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Politechnika Śląska. Przedsiębiorstwom, które skontaktują się z firmą APA i zapiszą się do tego projektu, zostanie nadany status „testera”. Firmy same przetestują nowe rozwiązania i narzędzia, które czasem oferowane są im do zakupu. Zyskają dzięki temu dodatkową wiedzę na temat możliwości zmodernizowania swoich zakładów produkcyjnych, czerpiąc ją wprost od specjalistów, którzy na co dzień automatyzują zakłady takich gigantów, jak np. Volkswagen, Amazon, 3M czy Tesla.
– W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co jest dla małych i średnich firm olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologii. Jednak, żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne – podkreśla Artur Pollak, prezes APA Group, cytowany przez portal Slaskibiznes.pl.
W jego opinii Przemysł 3.0 polegał tylko na technologii i wytwarzaniu produktów na zlecenie. W Przemyśle 4.0 wygląda to już inaczej: cały zespół ludzi przygląda się danym, analizuje klienta i jego zachowania i pokazuje, jak szybko reagować na zmieniającą się sytuację na rynku.

Technologia szyta na miarę

Ten projekt edukacyjny pokazuje technologie Przemysłu 4.0 w rzeczywistym użyciu. Oceniać je będę eksperci: naukowcy i przedstawiciele doświadczonych firm technologicznych, a wiedzę nabędą przedsiębiorstwa, którym zależy na automatyzacji i robotyzacji. Chodzi o wypracowanie rozwiązania dopasowanego dokładnie do potrzeb danej grupy firm czy przedsiębiorstwa. Rozwiązania zrozumiałego, a przy tym przystępnego cenowo dla firmy.

Co można zweryfikować?

Gliwickie Centrum ma pomagać bezpłatnie. Przedstawiciel firmy, który do niego się zgłosi może – zarówno na miejscu, w siedzibie Centrum, jak i przez internet – wybrać przykładowy produkt, nadać mu charakterystyczne cechy, a następnie samemu go „wytworzyć”, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego przebiegającego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Na ostatnim etapie przedsiębiorca otrzyma prosty raport z oznaczeniem wskaźników jakości produktu, wydajności, czy zużycia energii i emisji CO2 w produkcji. Pozwoli mu to precyzyjnie oszacować, ile naprawdę kosztuje wytworzenie jednego komponentu z wykorzystaniem danej technologii i jaka jest faktyczna wartość oferowanego, na przykład przez technologiczny startup, produktu.

Może więc warto spróbować. Pomoże to naukowcom opracowującym nowe technologie pod kątem ich wykorzystania w firmach, startupom w opracowywaniu potrzebnych i naprawdę użytecznych produktów i rozwiązań, a przedsiębiorcom w zakupie takich technologii, które w praktyczny sposób przełożą się na rozwój ich firm.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy korzystają z chmur

Większość przedsiębiorstw w Polsce wykorzystuje różnego rodzaju technologie chmurowe do rekrutacji lub zarządzania swoimi kadrami.
2 MIN CZYTANIA

Firmy produkcyjne stawiają na AI

Większość firm produkcyjnych w Polsce wdrożyło jakieś rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji lub jest w trakcie ich implementacji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA