fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaInnowacjeSprawdzą, czy firmie opłaca się skorzystać z danej technologii

Sprawdzą, czy firmie opłaca się skorzystać z danej technologii

Dużo mówi się o konieczności silniejszej współpracy zaplecza naukowego z firmami oraz o niezbędnej cyfryzacji firm. Gliwicka spółka APA uruchomiła właśnie Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Chodzi o propagowanie wdrażania nowoczesnych technologii w małych i średnich firmach oraz umożliwienie im zweryfikowania, czy oferowane nowe – a przecież nietanie – technologie przydadzą się firmie.

Nowe Centrum w Gliwicach będzie sprawdzać, jak przebiega dany proces produkcji opartej o nowe technologie, np. IoT, big data czy machine learning. Bo to na nich głównie bazuje tzw. Przemysł 4.0. Jest to nic innego, jak proces technologicznej i organizacyjnej transformacji przedsiębiorstw, obejmujący m.in. cyfryzację produktów i usług, wdrożenie w firmie nowego modelu biznesowego i zarządzania opartego na najnowszych technologiach, a także – oczywiście – oparcie się na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, 5G, cloud computingu, tak zwanej wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz nowych generacjach robotów przemysłowych i internecie rzeczy.

Ma być efektywnie i cenowo atrakcyjnie

Projekt nazwany Nazca 4.0 jest dedykowany przede wszystkim właścicielom MŚP, ale ma trafić także do zatrudnionych w firmach menedżerów, automatyków, planistów czy kierowników produkcji. Patronami gliwickiego Centrum są m.in. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Politechnika Śląska. Przedsiębiorstwom, które skontaktują się z firmą APA i zapiszą się do tego projektu, zostanie nadany status „testera”. Firmy same przetestują nowe rozwiązania i narzędzia, które czasem oferowane są im do zakupu. Zyskają dzięki temu dodatkową wiedzę na temat możliwości zmodernizowania swoich zakładów produkcyjnych, czerpiąc ją wprost od specjalistów, którzy na co dzień automatyzują zakłady takich gigantów, jak np. Volkswagen, Amazon, 3M czy Tesla.
– W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co jest dla małych i średnich firm olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologii. Jednak, żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne – podkreśla Artur Pollak, prezes APA Group, cytowany przez portal Slaskibiznes.pl.
W jego opinii Przemysł 3.0 polegał tylko na technologii i wytwarzaniu produktów na zlecenie. W Przemyśle 4.0 wygląda to już inaczej: cały zespół ludzi przygląda się danym, analizuje klienta i jego zachowania i pokazuje, jak szybko reagować na zmieniającą się sytuację na rynku.

Technologia szyta na miarę

Ten projekt edukacyjny pokazuje technologie Przemysłu 4.0 w rzeczywistym użyciu. Oceniać je będę eksperci: naukowcy i przedstawiciele doświadczonych firm technologicznych, a wiedzę nabędą przedsiębiorstwa, którym zależy na automatyzacji i robotyzacji. Chodzi o wypracowanie rozwiązania dopasowanego dokładnie do potrzeb danej grupy firm czy przedsiębiorstwa. Rozwiązania zrozumiałego, a przy tym przystępnego cenowo dla firmy.

Co można zweryfikować?

Gliwickie Centrum ma pomagać bezpłatnie. Przedstawiciel firmy, który do niego się zgłosi może – zarówno na miejscu, w siedzibie Centrum, jak i przez internet – wybrać przykładowy produkt, nadać mu charakterystyczne cechy, a następnie samemu go „wytworzyć”, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego przebiegającego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Na ostatnim etapie przedsiębiorca otrzyma prosty raport z oznaczeniem wskaźników jakości produktu, wydajności, czy zużycia energii i emisji CO2 w produkcji. Pozwoli mu to precyzyjnie oszacować, ile naprawdę kosztuje wytworzenie jednego komponentu z wykorzystaniem danej technologii i jaka jest faktyczna wartość oferowanego, na przykład przez technologiczny startup, produktu.

Może więc warto spróbować. Pomoże to naukowcom opracowującym nowe technologie pod kątem ich wykorzystania w firmach, startupom w opracowywaniu potrzebnych i naprawdę użytecznych produktów i rozwiązań, a przedsiębiorcom w zakupie takich technologii, które w praktyczny sposób przełożą się na rozwój ich firm.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA