fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaArchiwumSprzęt polskiej firmy poleci w kosmos

Sprzęt polskiej firmy poleci w kosmos

Celem misji jest m.in. odpowiedź na jedno z kluczowych pytań dotyczących układu słonecznego: czy tak daleko od Słońca można znaleźć wodę w stanie ciekłym?

Astronika na rzecz misji JUICE zaprojektowała dwa urządzenia pomiarowe: system anten RWI (Radio Wave Instrument) oraz cztery instrumenty z czujnikami pomiaru potencjału plazmy LP-PWI (Langmuir Probe – Plasma Wave Instrument). Według założeń mają one zbierać dane do ok. 2030 roku. Podroż w kierunku Jowisza potrwa osiem lat. Według cytowanego przez "Business Insider" Łukasza Wiśniewskiego, wiceprezesa Astroniki, Polska "uznawana jest za europejskiego lidera technologii RWI".

Astronika przy okazji konstrukcji swojego sprzętu do misji skorzystała z innowacyjnych, opatentowanych przez siebie technologii.

"Obydwa systemy są bardzo lekkie, ważą mniej niż 2 kg, co jest ekstremalnie niską wagą, biorąc pod uwagę siły, jakie będą na nie oddziaływać – chociażby przy starcie rakiety" – wyjaśnia firma. Astronika zaznacza, że jej mechanizm LP-PWI został zaprojektowany w taki sposób, by zarówno wytrzymał wszelkie obciążenia podczas misji, ale także nie uszkodził się podczas otwarcia sondy.

To nie jest pierwsza misja kosmiczna z udziałem Astroniki. W 2018 r. w ramach misji NASA InSight firma wysłała na Marsa penetrator Kret. Jego zadaniem była penetracja Czerwonej Planety 5 metrów pod powierzchnią. W listopadzie 2018 r. InSight przeszedł pomyślne lądowanie na powierzchni Marsa.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA