Celem misji jest m.in. odpowiedź na jedno z kluczowych pytań dotyczących układu słonecznego: czy tak daleko od Słońca można znaleźć wodę w stanie ciekłym?
Astronika na rzecz misji JUICE zaprojektowała dwa urządzenia pomiarowe: system anten RWI (Radio Wave Instrument) oraz cztery instrumenty z czujnikami pomiaru potencjału plazmy LP-PWI (Langmuir Probe – Plasma Wave Instrument). Według założeń mają one zbierać dane do ok. 2030 roku. Podroż w kierunku Jowisza potrwa osiem lat. Według cytowanego przez "Business Insider" Łukasza Wiśniewskiego, wiceprezesa Astroniki, Polska "uznawana jest za europejskiego lidera technologii RWI".
Astronika przy okazji konstrukcji swojego sprzętu do misji skorzystała z innowacyjnych, opatentowanych przez siebie technologii.
"Obydwa systemy są bardzo lekkie, ważą mniej niż 2 kg, co jest ekstremalnie niską wagą, biorąc pod uwagę siły, jakie będą na nie oddziaływać – chociażby przy starcie rakiety" – wyjaśnia firma. Astronika zaznacza, że jej mechanizm LP-PWI został zaprojektowany w taki sposób, by zarówno wytrzymał wszelkie obciążenia podczas misji, ale także nie uszkodził się podczas otwarcia sondy.
To nie jest pierwsza misja kosmiczna z udziałem Astroniki. W 2018 r. w ramach misji NASA InSight firma wysłała na Marsa penetrator Kret. Jego zadaniem była penetracja Czerwonej Planety 5 metrów pod powierzchnią. W listopadzie 2018 r. InSight przeszedł pomyślne lądowanie na powierzchni Marsa.
JS/Business Insider