fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaInwestycjeŚrednie i duże firmy nadal zaciągają kredyty inwestycyjne

Średnie i duże firmy nadal zaciągają kredyty inwestycyjne

Mimo rosnących stóp procentowych polskie firmy zaciągają więcej kredytów inwestycyjnych – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przedstawionej w „Miesięczniku Makroekonomicznym”.

Taki stan rzeczy dotyczy jednak głównie średnich i dużych firm. Eksperci wskazują, że podwyżki stóp procentowych uderzyły przede wszystkim w zdolności inwestycyjne najmniejszych podmiotów, które od lipca 2020 r. i tak zaciągają coraz to mniej kredytów. Przytaczane dane BIK mówią, że w I kwartale sprzedaż kredytów inwestycyjnych mikroprzedsiębiorstw spadła o niemal 20 proc., a najbardziej w przemyśle i budownictwie, które odczuły wzrost kosztów materiałów.

„Z uwagi na ryzyko związane z wojną w Ukrainie najbliższe miesiące przyniosą lekkie spowolnienie aktywności inwestycyjnej firm” – napisano w analizie PIE.

A artykule zaznaczono, że hamuje wartość kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorców indywidualnych i dodano, że jednoosobowe działalności gospodarcze stanowią aż 70 proc. polskich firm.

„Wartość zaciąganych przez nie kredytów wykazuje trend spadkowy od października ubiegłego roku, tj. od pierwszej podwyżki stóp procentowych NBP (wykres 3). Ostatnie dostępne dane pokazują, że w lutym 2022 r. kredyty inwestycyjne JDG osiągnęły najniższą wartość od 2017 r. Od tego czasu stopa referencyjna NBP wzrosła o 175 punktów bazowych. Dlatego w najbliższych miesiącach oczekujemy dalszego spadku wartości kredytów” – wyjaśnili analitycy PIE.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA