fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatŚredniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2 proc. - oto nowa strategia Europejskiego...

Średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2 proc. – oto nowa strategia Europejskiego Banku Centralnego

Europejski Bank Centralny przyjął w nowej strategii symetryczny cel inflacyjny wynoszący 2 proc. w średnim okresie i jednocześnie uznał, że pozwoli na przejściowy okres, w którym inflacja może być umiarkowanie powyżej celu.

Rada Prezesów zdecydowała, że zmiany klimatyczne mają głęboki wpływ na stabilność cen i w związku z tym zobowiązała się do realizacji działań związanych z klimatem, uwzględniając kwestie klimatyczne w ramach polityki pieniężnej.

„Rada Prezesów uważa, że stabilność cen najlepiej utrzymać poprzez dążenie do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. w średnim okresie. Cel ten jest symetryczny, co oznacza, że negatywne i pozytywne odchylenia inflacji od celu są równie niepożądane. Gdy gospodarka działa w pobliżu dolnej granicy nominalnych stóp procentowych, wymaga to szczególnie zdecydowanych lub uporczywych działań polityki pieniężnej, aby zapobiec utrwaleniu się negatywnych odchyleń od celu inflacyjnego. Może to również oznaczać przejściowy okres, w którym inflacja jest umiarkowanie powyżej celu” – czytamy w komunikacie.

W nowej strategii EBC potwierdzono również, że zestaw stóp procentowych EBC pozostaje podstawowym instrumentem polityki pieniężnej.

„Inne instrumenty, takie jak forward guidance, zakupy aktywów i dłuższe operacje refinansujące, które w ciągu ostatniej dekady pomagały łagodzić ograniczenia wynikające z dolnej granicy nominalnych stóp procentowych, pozostaną integralną częścią zestawu narzędzi EBC i będą stosowane w razie potrzeby” – czytamy dalej.

„Z przyjemnością informuję, że Rada Prezesów zatwierdziła wczoraj nową strategię polityki pieniężnej EBC. Przyjmując za pewnik podstawowy mandat EBC, jakim jest stabilność cen, przegląd ten pozwolił nam zakwestionować nasz sposób myślenia, nawiązać kontakt z licznymi zainteresowanymi stronami, zastanowić się, przedyskutować i osiągnąć porozumienie w sprawie dostosowania naszej strategii. Nowa strategia stanowi mocny fundament, na którym będziemy opierać się przy prowadzeniu polityki pieniężnej w nadchodzących latach” – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde, cytowana w komunikacie.

Dotychczas cel inflacyjny EBC zakładał utrzymanie inflacji HICP w strefie euro w pobliżu, ale poniżej 2 proc. r/r.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA