fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatSri Lanka na skraju upadku

Sri Lanka na skraju upadku

Na Sri Lance wprowadzono przerwy w dostawach prądu i racjonowanie niektórych produktów.

Po wyłączeniu dwóch elektrowni w różnych regionach Cejlonu funkcjonują rotacyjne, godzinne przerwy w dostawach prądu. Nie wiadomo, jak długo będzie działał ten system.

Z powodu problemów z dostawami wcześniej rząd podjął też decyzję o racjonowaniu takich towarów jak mleko w proszku, cukier, gaz i cement.

Po 10-proc. wzroście cen paliw nie zauważono spadku popytu na nie. Dlatego władze już teraz ostrzegają, że w drugiej połowie stycznia mogą się pojawić problemy w dostępności benzyny i oleju napędowego.

W grudniu ceny żywności wzrosły średnio o 22 proc.

Międzynarodowe agencje ratingowe ostrzegają, że Sri Lanka może się znaleźć w sytuacji, w której kraj ten nie będzie w stanie na bieżąco spłacać swojego zadłużenia zagranicznego.

Gospodarka państwa, w dużej części zależna od sektora turystycznego, załamała się głównie na skutek pandemii COVID-19. Koronawirus wyraźnie zmniejszył liczbę odwiedzających wyspę obcokrajowców.

https://guardian.ng

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA