fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatSri Lanka na skraju upadku

Sri Lanka na skraju upadku

Na Sri Lance wprowadzono przerwy w dostawach prądu i racjonowanie niektórych produktów.

Po wyłączeniu dwóch elektrowni w różnych regionach Cejlonu funkcjonują rotacyjne, godzinne przerwy w dostawach prądu. Nie wiadomo, jak długo będzie działał ten system.

Z powodu problemów z dostawami wcześniej rząd podjął też decyzję o racjonowaniu takich towarów jak mleko w proszku, cukier, gaz i cement.

Po 10-proc. wzroście cen paliw nie zauważono spadku popytu na nie. Dlatego władze już teraz ostrzegają, że w drugiej połowie stycznia mogą się pojawić problemy w dostępności benzyny i oleju napędowego.

W grudniu ceny żywności wzrosły średnio o 22 proc.

Międzynarodowe agencje ratingowe ostrzegają, że Sri Lanka może się znaleźć w sytuacji, w której kraj ten nie będzie w stanie na bieżąco spłacać swojego zadłużenia zagranicznego.

Gospodarka państwa, w dużej części zależna od sektora turystycznego, załamała się głównie na skutek pandemii COVID-19. Koronawirus wyraźnie zmniejszył liczbę odwiedzających wyspę obcokrajowców.

https://guardian.ng

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA