fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatSri Lanka ogłosiła bankructwo i zwraca się o pomoc

Sri Lanka ogłosiła bankructwo i zwraca się o pomoc

Sri Lanka zwróciła się o pilną pomoc finansową do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Kraj na Ocenia Indyjskim stoi wobec największego od 70 lat kryzysu gospodarczego. W zeszłym tygodniu ogłosiła, że nie jest w stanie spłacać odsetek od zadłużenia.

Rząd Sri Lanki poinformował, że tymczasowo nie wywiąże się z zadłużenia zagranicznego w wysokości 35,5 miliarda dolarów, ponieważ pandemia i wojna na Ukrainie uniemożliwiły dokonywanie płatności na rzecz zagranicznych wierzycieli.

W poniedziałek ministerstwo finansów Sri Lanki potwierdziło, że zabraknie 78 mln dolarów na płatności odsetek międzynarodowych obligacji państwowych.

Najnowsza ocena wiarygodności agencji ratingowej Moody’s sugeruje, że obligacje zagraniczne wyemitowane przez Sri Lankę są „prawdopodobnie niespłacalne lub bardzo bliskie ich niewypłacalności”. W zeszłym tygodniu dwie inne duże agencje ratingowe również ostrzegły, że Sri Lanka jest na skraju niewywiązania się ze swoich długów.

Jeśli zaległe spłaty odsetek nie zostaną dokonane w 30-dniowym okresie karencji, oznaczałoby to pierwsze niespłacanie zadłużenia zagranicznego Sri Lanki od czasu uzyskania przez nią niezależności od Wielkiej Brytanii w 1948 roku.

Rzecznik rządu Sri Lanki pytany, czy płatność nastąpi w okresie karencji, rzecznik powiedział: „Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w odpowiednim czasie”.

Kraj w ostatnich tygodniach był świadkiem masowych protestów, ponieważ cierpi na niedobory żywności, gwałtownie rosnące ceny paliw i występują poważne przerwy w dostawie prądu. Rezerwy krajowe walut obcych są na wyczerpaniu.

Największą część długu zagranicznego Sri Lanki stanowią międzynarodowe obligacje państwowe. Posiadają je m.in. Chiny, Japonia i Indie, a także duże firmy inwestycyjne, takie jak BlackRock, UBS i Allianz.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Prezydent Duda planuje odwiedzić Chiny

Prezydent Andrzej Duda planuje w czerwcu wizytę w Chinach – ustaliło Polskie Radio. Termin ten pojawia się w oficjalnych rozmowach Warszawy z Pekinem. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się w Monachium ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.
2 MIN CZYTANIA