fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatSri Lanka prosi Chiny o pomoc. Pekin podporządkuje sobie wyspę?

Sri Lanka prosi Chiny o pomoc. Pekin podporządkuje sobie wyspę?

Pogrążona w potężnym kryzysie gospodarczym Sri Lanka zwróciła się do Państwa Środka o wsparcie w handlu, inwestycjach i turystyce.

Palithy Kohony, ambasador Sri Lanki w Chinach, negocjuje obecnie pakiet pomocy o wartości 4 miliardów dolarów. Rząd w Kolombo chce, aby Pekin ułatwił procedury importowe, a także skłonił chińskie firmy do zakupu większej ilości czarnej herbaty, szafirów, przypraw i odzieży ze Sri Lanki. Ponadto władze przechodzącego kryzys kraju mają nadzieję, że Chiny dokończą rozpoczęte przed pandemią COVID-19 inwestycje w porty Kolombo i Hambantocie.

Szczególne oczekiwania Sri Lanka ma również wobec odrodzenia ruchu turystycznego. Jeszcze w 2018 r. – poprzedzającym pandemię i krwawe zamachy w kwietniu 2019 (zginęło wtedy 258 osób, a dwa razy tyle zostało rannych) – co roku odwiedzało ten kraj ok. 265 tysięcy Chińczyków. Obecnie nie ma ich prawie w ogóle.

Chiny są jednym z największych (obok Japonii) wierzycieli Sri Lanki i posiadają ok. 10 proc. zagranicznych zobowiązań tego kraju. Nowy prezydent wyspiarskiego państwa Ranil Wickremesinghe zamierza w najbliższym czasie odwiedzić Pekin.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA