Prezydent dotkniętej kryzysem Sri Lanki, Gotabaya Rajapaksa, zwrócił się do Chin o restrukturyzację spłaty zadłużenia. Ma to pomóc krajowi w zapaści finansowej.

Sri Lanka poprosiła także Chiny o preferencyjne warunki eksportu na wyspę, który w zeszłym roku wyniósł około 3,5 miliarda dolarów. Rajapaksa zaoferował również, że umożliwi chińskim turystom powrót na Sri Lankę, pod warunkiem, że będą przestrzegać surowych przepisów dotyczących koronawirusa. Przed pandemią Chińczycy dominowali wśród turystów odwiedzających ten kraj. Państwo Środka jest największym eksporterem towarów na wyspę.

W ostatnich miesiącach Sri Lanka przeżywa poważny kryzys walutowy i zadłużeniowy, pogłębiony przez utratę dochodów z turystyki podczas pandemii. Turystyka jest najważniejszym sektorem gospodarczym kraju. We wrześniu Sri Lanka ogłosiła, że boryka się z gwałtownym spadkiem wartości waluty – rupii, co spowodowało gwałtowny wzrost cen żywności. Władze zapowiedziały, że przejmą kontrolę nad dostawami podstawowych artykułów żywnościowych, w tym ryżu i cukru oraz ustalą ceny próbując kontrolować rosnącą inflację. Kraj pogrążył się w kryzysie walutowym, który według niektórych analityków zepchnął go na skraj niewypłacalności.

Sri Lanka musi w tym roku spłacić około 4,5 miliarda dolarów długu, zaczynając od międzynarodowych obligacji skarbowych o wartości 500 milionów dolarów, których termin zapadalności przypada na 18 stycznia. Bank centralny Sri Lanki wielokrotnie zapewniał inwestorów, że wszystkie spłaty zadłużenia zostaną uregulowane, a środki na spłatę obligacji w tym miesiącu zostały już przydzielone.

W ostatniej dekadzie Chiny pożyczyły Sri Lance ponad 5 miliardów dolarów „preferencyjnych kredytów” na projekty obejmujące drogi, lotnisko i porty. Krytycy twierdzą, że pieniądze te zostały wykorzystane na niepotrzebne programy o niskich zyskach. Chiny są czwartym, co do wielkości, pożyczkodawcą Sri Lanki, za międzynarodowymi instytucjami finansowymi, Azjatyckim Bankiem Rozwoju i Japonią. Sri Lanka jest jednak kluczowym elementem chińskiej inicjatywy Belt and Road Initiative – długofalowego planu finansowania i budowy infrastruktury łączącej Chiny z resztą świata.

W grudniu Sri Lanka zapowiedziała, że kraj planuje uregulować dług za import ropy z Iranu spłacając go w herbacie. Planuje co miesiąc wysyłać do Iranu herbatę o wartości 5 milionów dolarów, aby uregulować dług w wysokości 251 milionów dolarów.

BBC/KR

Poprzedni artykułSprawozdania finansowe OPP to rzadkość
Następny artykułGwarancje atrakcyjnego finansowania dla firm