fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSri Lanka zwraca się o pomoc do Chin

Sri Lanka zwraca się o pomoc do Chin

Prezydent dotkniętej kryzysem Sri Lanki, Gotabaya Rajapaksa, zwrócił się do Chin o restrukturyzację spłaty zadłużenia. Ma to pomóc krajowi w zapaści finansowej.

Sri Lanka poprosiła także Chiny o preferencyjne warunki eksportu na wyspę, który w zeszłym roku wyniósł około 3,5 miliarda dolarów. Rajapaksa zaoferował również, że umożliwi chińskim turystom powrót na Sri Lankę, pod warunkiem, że będą przestrzegać surowych przepisów dotyczących koronawirusa. Przed pandemią Chińczycy dominowali wśród turystów odwiedzających ten kraj. Państwo Środka jest największym eksporterem towarów na wyspę.

W ostatnich miesiącach Sri Lanka przeżywa poważny kryzys walutowy i zadłużeniowy, pogłębiony przez utratę dochodów z turystyki podczas pandemii. Turystyka jest najważniejszym sektorem gospodarczym kraju. We wrześniu Sri Lanka ogłosiła, że boryka się z gwałtownym spadkiem wartości waluty – rupii, co spowodowało gwałtowny wzrost cen żywności. Władze zapowiedziały, że przejmą kontrolę nad dostawami podstawowych artykułów żywnościowych, w tym ryżu i cukru oraz ustalą ceny próbując kontrolować rosnącą inflację. Kraj pogrążył się w kryzysie walutowym, który według niektórych analityków zepchnął go na skraj niewypłacalności.

Sri Lanka musi w tym roku spłacić około 4,5 miliarda dolarów długu, zaczynając od międzynarodowych obligacji skarbowych o wartości 500 milionów dolarów, których termin zapadalności przypada na 18 stycznia. Bank centralny Sri Lanki wielokrotnie zapewniał inwestorów, że wszystkie spłaty zadłużenia zostaną uregulowane, a środki na spłatę obligacji w tym miesiącu zostały już przydzielone.

W ostatniej dekadzie Chiny pożyczyły Sri Lance ponad 5 miliardów dolarów „preferencyjnych kredytów” na projekty obejmujące drogi, lotnisko i porty. Krytycy twierdzą, że pieniądze te zostały wykorzystane na niepotrzebne programy o niskich zyskach. Chiny są czwartym, co do wielkości, pożyczkodawcą Sri Lanki, za międzynarodowymi instytucjami finansowymi, Azjatyckim Bankiem Rozwoju i Japonią. Sri Lanka jest jednak kluczowym elementem chińskiej inicjatywy Belt and Road Initiative – długofalowego planu finansowania i budowy infrastruktury łączącej Chiny z resztą świata.

W grudniu Sri Lanka zapowiedziała, że kraj planuje uregulować dług za import ropy z Iranu spłacając go w herbacie. Planuje co miesiąc wysyłać do Iranu herbatę o wartości 5 milionów dolarów, aby uregulować dług w wysokości 251 milionów dolarów.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA