fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInwestycjeSSE winny służyć polskiemu małemu i średniemu biznesowi

SSE winny służyć polskiemu małemu i średniemu biznesowi

Wydaje się, że to małe i średniej wielkości polskie firmy a nie zagraniczni inwestorzy powinni być głównymi beneficjentami dobrodziejstw wynikających z istnienia specjalnych stref ekonomicznych. Jedna z najbardziej aktywnych – Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pokazuje, że jest to możliwe.

W Żorach rusza budowa KSSENON-u. To pierwszy tak duży projekt na Śląsku. W regionie, który musiał przejść i przechodzi nadal transformację – od zagłębia przemysłu ciężkiego związanego z kopalnictwem węgla kamiennego, do rozległej lokalizacji, w której wyrastają małe i średniej wielkości firmy.

W ramach projektu KSSENON powstanie Centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Inwestycja będzie kosztować niemało, bo 77 mln złotych, ale 40 mln pochodzić będzie z funduszy unijnych zarządzanych przez samorząd województwa śląskiego. Za te pieniądze powstanie coś konkretnego – nie zostaną one wykorzystane wyłącznie na szkolenia.
Projekt KSSENON to cztery nowe hale, gdzie miejsce do prowadzenia biznesu znajdą 32 małe i średnie przedsiębiorstwa.

– To w tej chwili najważniejszy projekt Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dotąd byliśmy pośrednikiem, bardziej zajmowaliśmy się obsługą inwestycji. Dziś wkraczamy na ścieżkę nowego modelu biznesowego – sami budujemy, sami będziemy pomagać małym i średnim przedsiębiorstwom, dawać nowe miejsca pracy – mówił w czasie inauguracji działalności KSSENON Janusz Michałek, prezes KSSE.

Powierzchnia tego akceleratora przedsiębiorczości wyniesie 17 tys. m kw. Obiekty budowane będą głównie przy użyciu elementów prefabrykowanych. Konstrukcja zostanie złożona z ponad 100 podciągów sprężonych i 200 prefabrykowanych słupów. Wykonawcą jest Budimex.

Przy okazji warto wspomnieć, że KSSE została uznana w rankingu FDI Business Financial Times 2019 za drugą, najlepszą (po Dubaju) strefę na świecie! Na terenie 4 tysięcy hektarów przeznaczonych pod inwestycje znalazło zatrudnienie już ponad 80 tysięcy osób.

Dyskusja o przyszłości stref ekonomicznych

Co jakiś czas odżywa dyskusja o sensowności utrzymywania – kosztownych wszak – Specjalnych Stref Ekonomicznych. Premier Mateusz Morawiecki kilkakrotnie mówił nawet o tym (pierwszy raz jeszcze będąc wicepremierem), by cała Polska została objęta SSE, bo tak będzie w opinii jego ekspertów efektywniej, bo rozkręci to inwestycje. Do tematu ostatnio nie wrócił. Według tej niezrealizowanej koncepcji, dotychczasowe przepisy ustanawiające SSE miałyby obowiązywać jedynie do 2026 roku. Ministerstwo Finansów i Rozwoju parło do tego, by po tej dacie cała Polska stała się de facto jedną strefę ekonomiczną, w której obowiązywałyby ulgi podatkowe. W świetle bałaganu podatkowego związanego z wprowadzaniem skomplikowanego i naznaczonego wieloma ulgami podatkowymi Polskiego Ładu, koncepcja ta (na szczęście) straciła sens.

Mocne i słabe strony SSE

Obecnie w Polsce funkcjonuje czternaście stref ekonomicznych. Mają one za zadanie przyciągać zarówno inwestorów prywatnych (w tym z sektora MŚP), jak i zagranicznych, kusząc ich dotowanymi przez państwo oraz Unię Europejską przyznawanymi w różnych formach ulgami. SSE tworzą – przynajmniej w założeniu – szczególnie przyjazne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Korzystne jest też to, że na ich terenie uczelnie wyższe jakby chętniej niż w innych częściach kraju współpracują z przedsiębiorcami, a studenci znajdują pracę stażową w firmach.

Podstawowym problemem SSE jest jednak zbyt skomplikowana, za długa procedura dopuszczania inwestorów do zakładania przedsiębiorstw. To powinno zdecydowanie się zmienić.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA