fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaArchiwumStać nas na ratowanie gospodarki!

Stać nas na ratowanie gospodarki!

Obecnie jednak sytuacja wygląda zgoła inaczej. Polski dług publiczny na koniec 2019 roku wynosił około 45 procent naszego produktu krajowego brutto. To oznacza, że aby zbliżyć się do konstytucyjnego ogranicznika, musielibyśmy zwiększyć go o około 15 pkt. proc. czyli mniej więcej o 300 miliardów złotych. To oczywiście ostateczność. Niemniej obecnie rząd dysponuje takim właśnie potencjałem, aby ratować gospodarkę. I to dobra wiadomość, wiele krajów Unii Europejskiej może nam pozazdrościć takiego komfortu. Średnie zadłużenie w strefie euro wynosi bowiem około 85 proc. PKB, zaś w całej Unii niewiele ponad 80 proc. Mamy zatem przestrzeń do działania. Dostrzegła to agencja Fitch, która utrzymała rating Polski na poziomie A-. Jest to bardzo wysoko ocena, zważywszy że została ona ogłoszona już bo wybuchu pandemii i zapowiedzi wielkich wydatków związanych ze zwalczaniem jej ekonomicznych skutków.

Warta podkreślenia jest także inna dobra informacja, od dłuższego czasu poprawie ulega struktura naszego zadłużenia. Coraz wyraźniejszy udział w długu skarbu państwa mają podmioty krajowe, tzw. rezydenci – obecnie wynosi on ponad 57 proc. Systematycznie poprawia się także rola waluty krajowej, czyli złotego w całości zadłużenia państwowego, już w niemal ¾ nominowanego w PLN.

Bardzo korzystnie wygląda także wysokość aktywów rezerwowych NBP, według lutowej wyceny ich wartość to niemal 130 mld dolarów, co pozycjonuje Polskę na 5. miejscu w Unii Europejskiej.

W ostatnich latach udało się zatem zbudować znaczną poduszkę bezpieczeństwa, mamy w związku z tym pole do zdecydowanych i kosztownych działań ratunkowych. Pod tym względem jesteśmy w niezwykle dobrej sytuacji. To oczywiście nie powód do euforii, jest jednak nadzieja na to, że przyszłość nie musi malować się w tak czarnych barwach, jeśli dostępne narzędzia zostaną umiejętnie wykorzystane.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA