fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaForum innowacjiStaje się jutro: nauka w koalicji z przedsiębiorczością

Staje się jutro: nauka w koalicji z przedsiębiorczością

Przyszłość tkwi w skutecznej współpracy środowisk naukowych z biznesowymi. Gdy osiągnięcia badawcze spotkają się z praktycznymi doświadczeniami przedsiębiorców, dopiero wówczas można liczyć na sensowne oraz supernowoczesne wdrożenia w przemyśle. Polska powinna – wzorem innych państw rozwiniętych - generować własny dorobek w różnych dziedzinach wiedzy, także na użytek krajowej gospodarki.

Wreszcie podchodzi się do tej kwestii bez kompleksów: w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą, przy uczelni UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), powstaje Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW – Multidyscyplinarne Centrum Badawcze (MCB) . Budynek Centrum już stoi – w stanie surowym. Będzie miał 19 nowoczesnych laboratoriów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Prace budowlane to nie problem, będą postępować szybko. Najistotniejsze jest wyposażenie laboratoriów. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano już na grudzień 2021 roku.

W dwóch budynkach MCB stanie serwerownia. Laboratoria mają być wyspecjalizowane, będą to m.in.: laboratorium napędów elektrycznych, bezpiecznego przechowywania i przetwarzania danych, badań geoinformacyjnych, monitoringu środowiska, cyberbezpieczeństwa, laboratoria rzeczywistości wirtualnej, druku 3D, badań termowizyjnych czy metod numerycznych i analiz statystycznych, a także symulator centrum zarządzania kryzysowego.

– Będzie to serce tworzenia zaawansowanych technologii oraz wdrażania idei służących społeczeństwu i gospodarce – zapowiada w informacji przekazanej, także przez PAP, ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

Prawdziwa inwestycja w rozwój

Powstanie tego supernowoczesnego hubu sfinansują w dużym stopniu KGHM Polska Miedź S.A. i PGE. Ogólny koszt – 83 mln zł – jest jednak niski w stosunku do potencjalnie wyinkubowanych tam idei, pomysłów i rozwiązań. Do 83 mln zł projektu UKSW pozyskał dofinansowanie w wysokości 65 mln zł, z czego 55 mln pochodzi ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

MCB będzie ośrodkiem badawczym w dziedzinie nauk cyfrowych. Zatrudnienie znajdą tam specjaliści z zakresu data science, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, cyberbezpieczeństwa, nauk medycznych, technicznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych. Nowoczesna infrastruktura, dopasowana do potrzeb zaawansowanej technologii, umożliwi prowadzenie badań na międzynarodowym poziomie. Niewykluczone, że wzorem stolicy pójdą także i inne duże miasta i ośrodki akademickie. Byłby to pożądany, bardzo praktyczny kierunek rozwoju.

Partnerstwo biznesu i nauki

– Partnerstwo biznesu i nauki daje szansę na to, że naukowe osiągnięcia, które tu zostaną przekute w praktyczne rozwiązania, pomogą w biznesie, a ostatecznie pomogą społeczeństwu funkcjonować. Liczymy na to, że partnerzy prywatni będą korzystali z tego, co tu zostanie wypracowane, że nie pójdzie to do szuflady – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Partnerami biznesowymi MCB są KGHM Polska Miedź S.A., PGE, Termocent Marek Kitliński i Geocom Waldemar Leśko. Naukowy patronat objęły: Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy oraz Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. Jest to zatem bardzo poważna inwestycja.

– Tworzymy unikatowe miejsce współpracy naukowców i przedsiębiorców. Właśnie tutaj będą wdrażane rozwiązania z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii cyfrowych – zapowiada ks. prof. Stanisław Dziekoński.

KGHM Polska Miedź wspiera polską naukę i badania już od wielu lat. Koncern nawiązał współpracę z uniwersytetami na Dolnym Śląsku, w Chile i USA. Już w 2012 roku podpisał porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o wspólnym wspieraniu badań naukowych oraz prac rozwojowych dla bardzo istotnego przemysłu metali nieżelaznych. Realizacja tego porozumienia będzie kosztować 200 mln zł, a budżet całego projektu jest rozłożony po równo pomiędzy KGHM i NCBR.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

PKN ORLEN rozważa emisję obligacji dla klientów indywidualnych

- PKN ORLEN poszukuje źródeł finansowania dla swoich projektów inwestycyjnych i nie wyklucza emisji obligacji dla klientów indywidualnych - poinformował członek zarządu koncernu Janusz Szewczak.
< 1 MIN CZYTANIA

Perspektywiczny projekt

Już od ponad 25 lat Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, nakręca polski biznes. To pierwszy tego typu projekt, który skutecznie odpowiedział na negatywne skutki transformacji ustrojowej i nadał naszej gospodarce impuls rozwojowy.
2 MIN CZYTANIA

Rewolucyjna technologia w futbolu

ReSpo.Vision to zdobywająca uznanie wyjątkowa, bazująca na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach technologia do wszechstronnej analizy meczów piłkarskich. Stoi za nią polski startup, który zebrał 4,5 mln zł w rundzie finansowania przeprowadzonej przez fundusz ffVC Tech & Gaming.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA