fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaForum innowacjiStaje się jutro: nauka w koalicji z przedsiębiorczością

Staje się jutro: nauka w koalicji z przedsiębiorczością

Przyszłość tkwi w skutecznej współpracy środowisk naukowych z biznesowymi. Gdy osiągnięcia badawcze spotkają się z praktycznymi doświadczeniami przedsiębiorców, dopiero wówczas można liczyć na sensowne oraz supernowoczesne wdrożenia w przemyśle. Polska powinna – wzorem innych państw rozwiniętych - generować własny dorobek w różnych dziedzinach wiedzy, także na użytek krajowej gospodarki.

Wreszcie podchodzi się do tej kwestii bez kompleksów: w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą, przy uczelni UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), powstaje Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW – Multidyscyplinarne Centrum Badawcze (MCB) . Budynek Centrum już stoi – w stanie surowym. Będzie miał 19 nowoczesnych laboratoriów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Prace budowlane to nie problem, będą postępować szybko. Najistotniejsze jest wyposażenie laboratoriów. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano już na grudzień 2021 roku.

W dwóch budynkach MCB stanie serwerownia. Laboratoria mają być wyspecjalizowane, będą to m.in.: laboratorium napędów elektrycznych, bezpiecznego przechowywania i przetwarzania danych, badań geoinformacyjnych, monitoringu środowiska, cyberbezpieczeństwa, laboratoria rzeczywistości wirtualnej, druku 3D, badań termowizyjnych czy metod numerycznych i analiz statystycznych, a także symulator centrum zarządzania kryzysowego.

– Będzie to serce tworzenia zaawansowanych technologii oraz wdrażania idei służących społeczeństwu i gospodarce – zapowiada w informacji przekazanej, także przez PAP, ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

Prawdziwa inwestycja w rozwój

Powstanie tego supernowoczesnego hubu sfinansują w dużym stopniu KGHM Polska Miedź S.A. i PGE. Ogólny koszt – 83 mln zł – jest jednak niski w stosunku do potencjalnie wyinkubowanych tam idei, pomysłów i rozwiązań. Do 83 mln zł projektu UKSW pozyskał dofinansowanie w wysokości 65 mln zł, z czego 55 mln pochodzi ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

MCB będzie ośrodkiem badawczym w dziedzinie nauk cyfrowych. Zatrudnienie znajdą tam specjaliści z zakresu data science, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, cyberbezpieczeństwa, nauk medycznych, technicznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych. Nowoczesna infrastruktura, dopasowana do potrzeb zaawansowanej technologii, umożliwi prowadzenie badań na międzynarodowym poziomie. Niewykluczone, że wzorem stolicy pójdą także i inne duże miasta i ośrodki akademickie. Byłby to pożądany, bardzo praktyczny kierunek rozwoju.

Partnerstwo biznesu i nauki

– Partnerstwo biznesu i nauki daje szansę na to, że naukowe osiągnięcia, które tu zostaną przekute w praktyczne rozwiązania, pomogą w biznesie, a ostatecznie pomogą społeczeństwu funkcjonować. Liczymy na to, że partnerzy prywatni będą korzystali z tego, co tu zostanie wypracowane, że nie pójdzie to do szuflady – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Partnerami biznesowymi MCB są KGHM Polska Miedź S.A., PGE, Termocent Marek Kitliński i Geocom Waldemar Leśko. Naukowy patronat objęły: Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy oraz Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. Jest to zatem bardzo poważna inwestycja.

– Tworzymy unikatowe miejsce współpracy naukowców i przedsiębiorców. Właśnie tutaj będą wdrażane rozwiązania z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii cyfrowych – zapowiada ks. prof. Stanisław Dziekoński.

KGHM Polska Miedź wspiera polską naukę i badania już od wielu lat. Koncern nawiązał współpracę z uniwersytetami na Dolnym Śląsku, w Chile i USA. Już w 2012 roku podpisał porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o wspólnym wspieraniu badań naukowych oraz prac rozwojowych dla bardzo istotnego przemysłu metali nieżelaznych. Realizacja tego porozumienia będzie kosztować 200 mln zł, a budżet całego projektu jest rozłożony po równo pomiędzy KGHM i NCBR.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

PKN ORLEN rozważa emisję obligacji dla klientów indywidualnych

- PKN ORLEN poszukuje źródeł finansowania dla swoich projektów inwestycyjnych i nie wyklucza emisji obligacji dla klientów indywidualnych - poinformował członek zarządu koncernu Janusz Szewczak.
< 1 MIN CZYTANIA

Perspektywiczny projekt

Już od ponad 25 lat Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, nakręca polski biznes. To pierwszy tego typu projekt, który skutecznie odpowiedział na negatywne skutki transformacji ustrojowej i nadał naszej gospodarce impuls rozwojowy.
2 MIN CZYTANIA

Rewolucyjna technologia w futbolu

ReSpo.Vision to zdobywająca uznanie wyjątkowa, bazująca na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach technologia do wszechstronnej analizy meczów piłkarskich. Stoi za nią polski startup, który zebrał 4,5 mln zł w rundzie finansowania przeprowadzonej przez fundusz ffVC Tech & Gaming.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA