fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznes„Stan wyjątkowy” w polskich firmach

„Stan wyjątkowy” w polskich firmach

Rośnie niepewność co do tego, w jakich warunkach przyjdzie biznesowi działać w przyszłości. Efektów wojny boją się nie tylko przedsiębiorcy, których interesy są powiązane z Ukrainą czy Rosją. Firmy wolą wstrzymać się z inwestycjami, zanim sytuacja się nie znormalizuje.

Na kondycję polskich przedsiębiorstw już od dłuższego czasu oddziałuje presja inflacyjna. Co oczywiste rosnące ceny energii i paliw generują wyższe koszty w firmach.
– Eksport do Rosji i Ukrainy stanowi raptem pięć procent całości polskiego eksportu, więc nie jest to dużo. Jednak uzależnienie części firm od tych rynków zbytu może się okazać dużo większe. Oceniamy, że tam, gdzie przekracza ono 20 proc. po stronie importowej lub eksportowej, może to już stanowić poważny czynnik ryzyka – ostrzega w ISB News Ewa Łuniewska, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.
Należy poważnie liczyć się z tym, że przerwanie handlu z Rosją i Ukrainą wygeneruje znaczące straty dla wielu firm.

Przedsiębiorcy dobrze zdają sobie sprawę także z tego, że zastąpienie importu niezbędnego im do kontynuowania działalności może być nawet trudniejsze niż wypracowanie wejścia na nowe rynki zbytu, nad czym wiele firm obecnie intensywnie pracuje.

Bez wątpienia wojna podnosi niepewność prowadzenia działalności gospodarczej. Przyglądając się bliżej różnym połączeniom handlowym firm oddziałuje ona mocniej niż mogłoby się to na pozór wydawać.

Niepewność wstrzymuje inwestycje

Rosnąca niepewność w gospodarce nie sprzyja inwestycjom. Przedsiębiorcy odkładają je w czasie czekając, w jaki sposób ten konflikt się zakończy i jakie warunki będą mieć wtedy do prowadzenia działalności.

Według badania Quality Watch BIG InfoMonitor przeprowadzonego wśród małych i średnich przedsiębiorstw po trzech tygodniach od ataku Rosji na Ukrainę, 56 proc. przedsiębiorców jest pewnych, że nie uniknie negatywnych skutków wojny. Obawiają się jej zarówno firmy powiązane z Ukrainą, Rosją i Białorusią (72 proc.), jak i handlujące z innymi państwami (69 proc.) oraz działające wyłącznie na krajowym rynku (47 proc.).
Przedsiębiorcy boją się szczególnie wzrostu cen paliw oraz energii (76 proc.), problemów z dostępnością surowców, półproduktów (38 proc.) oraz droższego finansowania i wzrostu kosztów podwykonawców (po 31 proc.). Z pewnością nie służy im też retoryka wojenna, uprawiana przez część polityków i mediów.

Najwięcej obaw mają firmy transportowe i logistyczne, zajmujące się budownictwem, usługami, produkcją przemysłową oraz handlowe. Przedsiębiorcy działający w tych sektorach już teraz borykają się z brakiem ludzi do pracy i obawiają się, że ten problem z czasem będzie narastał.

KPO i migranci języczkiem u wagi

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) prognozuje, że konflikt za wschodnią granicą spowolni wzrost gospodarczy w tym roku do 3,5 proc. (wobec zakładanych wcześniej 4,3 proc.). Także prognoza wzrostu PKB na następny (2023) rok została skorygowana z 4,5 do 3,6 procent. Kondycja gospodarki będzie zależeć w dużym stopniu od uruchomienia pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, a także od liczby migrantów, którzy pozostaną w Polsce, i ich umiejętnego zaangażowania się w pracę na rzecz polskiej gospodarki.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA