fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznes„Stan wyjątkowy” w polskich firmach

„Stan wyjątkowy” w polskich firmach

Rośnie niepewność co do tego, w jakich warunkach przyjdzie biznesowi działać w przyszłości. Efektów wojny boją się nie tylko przedsiębiorcy, których interesy są powiązane z Ukrainą czy Rosją. Firmy wolą wstrzymać się z inwestycjami, zanim sytuacja się nie znormalizuje.

Na kondycję polskich przedsiębiorstw już od dłuższego czasu oddziałuje presja inflacyjna. Co oczywiste rosnące ceny energii i paliw generują wyższe koszty w firmach.
– Eksport do Rosji i Ukrainy stanowi raptem pięć procent całości polskiego eksportu, więc nie jest to dużo. Jednak uzależnienie części firm od tych rynków zbytu może się okazać dużo większe. Oceniamy, że tam, gdzie przekracza ono 20 proc. po stronie importowej lub eksportowej, może to już stanowić poważny czynnik ryzyka – ostrzega w ISB News Ewa Łuniewska, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.
Należy poważnie liczyć się z tym, że przerwanie handlu z Rosją i Ukrainą wygeneruje znaczące straty dla wielu firm.

Przedsiębiorcy dobrze zdają sobie sprawę także z tego, że zastąpienie importu niezbędnego im do kontynuowania działalności może być nawet trudniejsze niż wypracowanie wejścia na nowe rynki zbytu, nad czym wiele firm obecnie intensywnie pracuje.

Bez wątpienia wojna podnosi niepewność prowadzenia działalności gospodarczej. Przyglądając się bliżej różnym połączeniom handlowym firm oddziałuje ona mocniej niż mogłoby się to na pozór wydawać.

Niepewność wstrzymuje inwestycje

Rosnąca niepewność w gospodarce nie sprzyja inwestycjom. Przedsiębiorcy odkładają je w czasie czekając, w jaki sposób ten konflikt się zakończy i jakie warunki będą mieć wtedy do prowadzenia działalności.

Według badania Quality Watch BIG InfoMonitor przeprowadzonego wśród małych i średnich przedsiębiorstw po trzech tygodniach od ataku Rosji na Ukrainę, 56 proc. przedsiębiorców jest pewnych, że nie uniknie negatywnych skutków wojny. Obawiają się jej zarówno firmy powiązane z Ukrainą, Rosją i Białorusią (72 proc.), jak i handlujące z innymi państwami (69 proc.) oraz działające wyłącznie na krajowym rynku (47 proc.).
Przedsiębiorcy boją się szczególnie wzrostu cen paliw oraz energii (76 proc.), problemów z dostępnością surowców, półproduktów (38 proc.) oraz droższego finansowania i wzrostu kosztów podwykonawców (po 31 proc.). Z pewnością nie służy im też retoryka wojenna, uprawiana przez część polityków i mediów.

Najwięcej obaw mają firmy transportowe i logistyczne, zajmujące się budownictwem, usługami, produkcją przemysłową oraz handlowe. Przedsiębiorcy działający w tych sektorach już teraz borykają się z brakiem ludzi do pracy i obawiają się, że ten problem z czasem będzie narastał.

KPO i migranci języczkiem u wagi

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) prognozuje, że konflikt za wschodnią granicą spowolni wzrost gospodarczy w tym roku do 3,5 proc. (wobec zakładanych wcześniej 4,3 proc.). Także prognoza wzrostu PKB na następny (2023) rok została skorygowana z 4,5 do 3,6 procent. Kondycja gospodarki będzie zależeć w dużym stopniu od uruchomienia pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, a także od liczby migrantów, którzy pozostaną w Polsce, i ich umiejętnego zaangażowania się w pracę na rzecz polskiej gospodarki.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA