fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatStany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.

Podczas czwartkowej wideokonferencji z zagranicznym stowarzyszeniem prasowym (FPA) John Bolton oświadczył, że Stany Zjednoczone powinny w pełni dyplomatycznie uznać Tajwan  i wyrazić niezadowolenie z trwającego ucisku, jaki stosuje Pekin wobec Hongkongu i Ujgurów w Xinjiang.

W połowie kwietnia Bolton napisał na Twitterze, że USA powinny rozważyć przyznanie Tajwanowi „pełnego dyplomatycznego uznania”. Podczas czwartkowego wywiadu stwierdził, że tego rodzaju wiadomości łatwo przyciągają uwagę, ale zasugerował, że należy zastosować różne środki mające na celu „asymetryczny nacisk” na Pekin.

W maju, kiedy Bolton był jeszcze doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, spotkał się z tajwańskim ówczesnym sekretarzem generalnym Rady Bezpieczeństwa Narodowego Li Ta-wei w budynku New Executive Office Building w Waszyngtonie, co spowodowało oburzenie ze strony Chin.

Według Boltona, władze chińskie rozwścieczyło to, że przez wiele lat amerykańscy urzędnicy musieli spotykać się z tajwańskimi dyplomatami w kawiarniach zamiast w budynkach federalnych, co jest w gruncie rzeczy absurdalne i niewygodne. – Czy to jest jakaś przesada, że możemy spotkać się z kimkolwiek chcemy w budynku rządu USA? – stwierdził.

I dodał: – Jeśli nie uznamy kraju takiego jak Tajwan, z rządem wybranym przez własnych obywateli, to jaki cel ma nasza dyplomacja?

– Na przykładzie radzenia sobie z epidemią koronawirusa można zauważyć,  jak bardzo Tajwan i Honkgong się od siebie różnią, jak całkowicie odmienne mają rządy i społeczeństwa. Jeśli ktoś ma nadzieję na pojednanie z Pekinem, to po ostatnich wydarzeniach w Hongkongu te nadzieje prysły – zaznaczył.

Źródło: Eric Chang/Taiwan News

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Akt profanacji wymierzony w Matkę Bożą i pamięć o polskich żołnierzach

Mozaika przedstawiająca Matkę Bożą i Dzieciątko Jezus, wzniesiona ku pamięci polskich żołnierzy, którzy pomogli wyzwolić holenderskie miasto od nazistów, została zdewastowana przez wandali w imię ruchu „Black Lives Matter”.
2 MIN CZYTANIA