fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumStarcie mocarstw w cieniu pandemii koronawirusa

Starcie mocarstw w cieniu pandemii koronawirusa

Richard Haas, przewodniczący Rady Stosunków Zagranicznych, napisał w tym tygodniu na Twitterze: „USA – widać, jak źle radzimy sobie z #koronawirusem i jak niewiele robimy dla innych. Chiny, pomimo tego że to u nich zaczął wirus, oferują pomoc innym ”.
Amerykanie piszą, że jest to niebezpieczne manipulowanie faktami. Przykład? Chiny zostały pochwalone za wysyłanie pomocy Włochom, gdy Unia Europejska blokowała dostawy leków i ignorowała prośby z tego kraju. To prawda, że ​​Chińczycy przysłali respiratory, ale włoskie szpitale za nie zapłaciły. Chiny udają, że realizacja zamówień jest aktem bezprecedensowej solidarności narodowej. Tymczasem Stany Zjednoczone prowadzą prawdziwe akty charytatywne bez fanfar. Już w pierwszym tygodniu lutego USA zobowiązały się do przekazywania pieniędzy krajom dotkniętym COVID-19, w tym Chinom, i wysyłania 17,8 ton materiałów medycznych do Państwa Środka.

Konserwatywni amerykańscy publicyści podkreślają, że powinniśmy postrzegać międzynarodowe wysiłki Chin nie jako zwiększenie ich wiarygodności i prestiżu, ale jako desperacką próbę ocalenia międzynarodowej reputacji.
Chiny popełniły swój pierwszy błąd ponad dziesięć lat temu. Po wybuchu epidemii SARS początkowo obiecały zamknąć „mokre rynki”, na których egzotyczne zwierzęta są poddawane ubojowi w celu spożycia bez przestrzegania jakichkolwiek warunków sanitarnych. Chińscy konsumenci jedzą na przykład nietoperze z powodów mody, czy panujących przesądów. A warto zauważyć, że rynki te są idealnym miejscem do przenoszenia chorób z nietoperzy i innych zwierząt na ludzi. Zaledwie rok po wybuchu SARS, który sparaliżował Azję Wschodnią, Chiny ponownie otworzyły te rynki, pomimo wielu ostrzeżeń naukowców i organów ochrony zdrowia.

Dopiero w obliczu obecnego kryzysu widać, jak Chiny podporządkowały sobie i „zepsuły” Światową Organizację Zdrowia, która z powodów politycznych zignorowała wiarygodne ostrzeżenia o nowym koronawirusie od lekarzy na Tajwanie. Zamiast tego, rzetelnie powtórzyła statystyki przesłane jej przez władzę w Pekinie, lekceważąc tym samym zasięg kryzysu. Światowa Organizacja Zdrowia opóźniła nazwanie wirusa stanem zagrożenia zdrowia, a następnie skrytykowała amerykańskie ograniczenia podróży nałożone na Chiny, bez odniesienia do uzasadnienia zdrowia publicznego, tylko do niejasnej ideologii. WHO próbowała uratować Chiny przed zażenowaniem. Mimo to Chiny nie współpracowały transparentnie z WHO. Co więcej, Chińczycy uciszali dziennikarzy i lekarzy, którzy próbowali ostrzec świat przed nadchodzącą chorobą. Po tych działaniach można twierdzić, że nawet liczby dotyczące infekcji w Wuhan i liczby ofiar śmiertelnych mogą zostać poważnie zaniżone.

Nawet w obliczu kryzysu widać napięcie na linii USA – Chiny. Chiny nakładają ograniczenia na amerykańskie firmy, jak np. 3M, które produkują maski medyczne i inny sprzęt bezpieczeństwa, uniemożliwiając im eksport tych towarów z Chin do użytku w Ameryce i innych krajach, w których tych maseczek brakuje. Co gorsze, Chiny aktywnie rozgłaszają propagandę, że COVID-19 to broń biologiczna wynaleziona przez armię USA. Wreszcie Chiny wydaliły ze swojego terytorium większość amerykańskich reporterów.

Jak widać, trwa nie tylko walka ze światową epidemią. W jej cieniu toczy się równocześnie zacięty polityczny bój między tymi dwoma światowymi mocarstwami.

DL/National Review

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA