fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaInwestycjeStartupy czeka kryzys?

Startupy czeka kryzys?

Eksperci ostrzegają, że polski rynek innowacyjnych spółek oraz ich finansowania może się wkrótce załamać — czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W gazecie napisano, że ostatnie kilka lat dla polskich start-upów to prawdziwy boom, bo liczba inwestycji takich inwestycji nad Wisła rosła w rekordowym tempie, a naszym rynkiem interesowała się też zagranica.

„Ta sielanka innowacyjnych spółek zostanie jednak przerwana. Wojna zniechęca bowiem fundusze do kierowania strumienia pieniędzy do regionu, który jest tak blisko walk. Brak finansowania, w połączeniu z faktem, że dwa główne motory napędowe start-upów w naszym kraju, czyli publiczne programy PFR Starter i NCBiR Bridge Alfa, zakończą wkrótce obecne edycje, to recepta na kryzys w tej szybko rosnącej dotąd branży” — wyjaśniono w artykule „Rz”.

Rozmówcy gazety są raczej zgodni, że wojna za naszą wschodnią granicą to istotny czynnik ryzyka i ogólnie zła wiadomość dla inwestycji. W efekcie, potencjalni inwestorzy „na wszelki wypadek” wolą wstrzymać swoje decyzje inwestycyjne i poczekać na rozwój sytuacji. Warunkom inwestycyjnym nie sprzyjają też inflacja, zacieśnianie polityki kredytowej, czy wzrosty oprocentowania.

Niewykluczone jednak, że ostatecznie sytuacja inwestycyjna w Polsce nie będzie taka zła, bo optykę może zmienić napływ siły roboczej z Ukrainy, która zwiększy dynamikę naszej gospodarki.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA