fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaArchiwumStartupy pozytywnego wpływu, czyli jak wartości napędzają rozwój polskich technologii

Startupy pozytywnego wpływu, czyli jak wartości napędzają rozwój polskich technologii

Startupy, opracowujące nowoczesne rozwiązania i usługi, stoją przed szczególną szansą na bycie pionierami innowacji. Częściej niż inne młode firmy identyfikują się z najnowszymi trendami technologicznymi. Jednocześnie rosnące znaczenie przypisują byciu użytecznymi dla lokalnych społeczności, a także poszanowaniu środowiska naturalnego.

Z informacji Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że aż 43 proc. startupów Europy Środkowo-Wschodniej, zaliczanych do kategorii tzw. pozytywnego wpływu na otoczenie, ma swoją siedzibę w Polsce. Prowadzą swoją działalność w takich obszarach jak zielona energia, czyste powietrze, „bio” odpowiedzialny biznes , a także recykling. Potencjał intelektualny i kreatywny jest w Polsce bardzo duży, niemniej polskim startupom często brakuje wiedzy, jak innowacje przekuć w prosperujący biznes, który podbija zagraniczne rynki. W tym kontekście ekosystem startupowy nad Wisłą potrzebuje stabilnej i stałej współpracy z instytucjami publicznymi, uniwersytetami i korporacjami.

Firma Huawei to przykład korporacji, która od początku swojej działalności w Polsce świadomie przyjęła na siebie odpowiedzialność za wsparcie społeczności, w których funkcjonuje. Chodzi też o to, by wspierać cały ekosystem edukacji, bez którego nie ma przedsiębiorczości. W ramach systematycznie prowadzonych przez Huawei programów edukacyjnych mieszczą się konkursy, a także programy akceleracyjne zwłaszcza dedykowane tym startupom, których rozwiązania biznesowe łączą się z wartościami „pozytywnego wpływu”. Jeden z nich – Huawei Startup Challenge jest konkursem, który poza nagrodami otwiera młodym przedsiębiorcom dostęp do unikatowego know-how bardziej doświadczonych biznesmenów, udostępniając też startupowcom nowe i wartościowe kontakty biznesowe oraz narzędzia promocji ich pomysłów na dużą skalę.

Na rzecz środowiska

Jednym z kluczowych wyzwań naszej współczesnej gospodarki jest zielona transformacja. Rezonuje ona nie tylko wśród przedstawicieli wielkiego biznesu, ale coraz bardziej wśród zwykłych ludzi. Trend Eco conscious postrzega społeczeństwo jako coraz bardziej świadome niszczycielskiego wpływu człowieka na planetę. Wpisują się w niego wszelkie aktywności sprzyjające życiu w sposób jak najbardziej zrównoważony, w poszanowaniu otaczającego człowieka środowiska naturalnego. Polskie startupy mogą odegrać w najbliższych latach znaczącą rolę w dokonującej się transformacji ekologicznej. Motywem przewodnim trwającej właśnie drugiej edycji Huawei Startup Challenge stało się więc motto #TechForBetterPlanet. W konkursie uczestniczyło ponad 226 polskich startupów, tworzących rozwiązania technologiczne pomagające walczyć z negatywnymi skutkami wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Ekologia i zrównoważony rozwój są dziś koniecznością. Musimy wszyscy zadbać o to, by przyszłym pokoleniom zostawić zieloną, tętniącą życiem planetę. Cieszy mnie, że nie tylko światowi giganci realizują swoje pomysły z korzyścią dla otaczającego nas świata, ale także wśród polskich innowatorów znaleźć można firmy, które zdają sobie sprawę z wyzwań współczesności i chcą stawić im czoła. Polska ma bardzo silny kapitał intelektualny, a rodzime startupy nie pozostają w tyle za zagranicznymi. Ich pomysły mogą zrewolucjonizować światową gospodarkę i sprawić, że Polska będzie bardziej zielona – komentuje Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Polscy innowatorzy, zwłaszcza z sektorów OZE i Lesswaste, Przemysł 4.0, Foodtech oraz IT, a także Smart City mogą odegrać w nadchodzących latach istotną rolę – przez swoją działalność będą uczestniczyć w rozwiązywaniu głównych problemów klimatycznych naszej planety. Z tego grona wybrana została finałowa dziesiątka najlepszych polskich zielonych innowatorów.

Zielona transformacja to wielka suma małych i dużych aktywności, które podejmujemy my wszyscy – zarówno zwykli ludzie i drobni przedsiębiorcy, jak i wielkie firmy oraz całe państwa. By ekologiczna zmiana dokonała się za naszego życia, poza wiedzą i świadomością wyzwań, musimy dostać do rąk narzędzia, które przybliżą nas do tej bardziej zielonej przyszłości. Finałowa dziesiątka startupów naszego konkursu idealnie się w to wpisuje. Pokazują, że w młodych, polskich firmach drzemie ogromny potencjał innowacyjności, która pomoże przeobrażać nie tylko wielkie podmioty przemysłowe, ale także drobnych przedsiębiorców i samych konsumentów dając im łatwy dostęp do ekologicznych rozwiązań – mówi Ryszard Hordyński z Huawei.

9 czerwca 2022 r. podczas uroczystej gali finałowej Huawei Startup Challenge zaprezentowana zostanie dziesiątka najbardziej innowacyjnych rozwiązań startupowych, a trzy najbardziej wyróżniające się projekty zostaną nagrodzone.

Ogromnie nas cieszy zapał i aktywność uczestników, którzy realizują swoje pasje, wzmacniając jednocześnie polski potencjał w obszarze ochrony środowiska i klimatu. Łączenie kompetencji i zasobów oraz różnorodne perspektywy sprawiają, że biznes i startupy pozytywnego wpływu świetnie się uzupełniają, odpowiadając na złożone problemy społeczne i środowiskowe oraz zwiększając swoją efektywność we wspólnym działaniu na rzecz lepszego jutra. Na co dzień  współpracujemy z tego typu organizacjami w różnych obszarach. Wierzymy, że pozytywny wpływ jest możliwy tylko dzięki efektywnym partnerstwom, szczególnie, gdy obu stronom chodzi o wiele więcej, niż prowadzenie biznesu – mówi Karolina Piotrowska, członkini zarządu Startup Academy.

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego i  patronatem wspierającym Krajowej Izby Klastrów Energii.

Dla lokalnej społeczności

Wspieranie rozwoju startupów oraz innowatorów ma nie tylko aspekty ekonomiczno-finansowy oraz edukacyjny. Patrząc na nie szerzej, widać niebagatelną rolę, jaką odgrywają one w rozwoju lokalnych społeczności. W przyspieszony sposób rozwijają się na przykład projekty ułatwiające osobom z niepełnosprawnościami pokonywanie barier oraz pomagające im ponownie odnaleźć się we współczesnym społeczeństwie. Pomaga w tym oczywiście nowoczesna technologia. Smart living są to wszystkie rozwiązania oparte o nowe technologie, które wspierają codzienne życie człowieka tak, by stało się ono łatwiejsze, jak najbardziej zbliżone do zdrowego życia.

Pierwsza edycja konkursu Huawei Startup Challenge koncentrowała się na innowacjach młodych firm pozwalających walczyć ze wszelkiego rodzaju wykluczeniami. Przykładowo: startup Associated Apps przedstawił m.in. rozwiązanie The Compass, będące pierwszym na świecie inteligentnym, wirtualnym asystentem nawigującym osoby niewidome i niedowidzące wewnątrz obiektów użyteczności publicznej, takich jak centra handlowe, budynki biurowe, dworce, lotniska, muzea czy urzędy. To znacząca pomoc, bo wiele tych obiektów do dziś nie jest przystosowanych do potrzeb osób niedowidzących. Inna firma, Wheelstair, stworzyła specjalną nakładkę na wózek inwalidzki, pozwalający osobie z niepełnosprawnością na poruszanie się  samodzielnie po schodach.

Mali z dużymi mogą więcej

Z raportu StartUp Impact 2021 PARP wynika, że w ciągu najbliższych dwóch lat wzrośnie znaczenie nowoczesnych trendów związanych nie tylko z technologiami, ale także ze społeczną użytecznością tworzących się firm. Znaczenie nie do przecenienia ma też organizowana współpraca reprezentujących kreatywne idee startupów z zaawansowanym technologicznie biznesem, z dysponującymi unikatową wiedzą i doświadczeniami dużymi przedsiębiorstwami. Otwiera to dodatkową szansę na szybsze i sprawniejsze wyjście na rynek młodych firm oferujących nowatorskie rozwiązania, podnoszące także jakość życia społecznego.

Materiał powstał we współpracy z Huawei Polska

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA