fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseStopy procentowe pójdą w górę?

Stopy procentowe pójdą w górę?

W opinii członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanny Tyrowicz stopy procentowe w Polsce są dzisiaj na zbyt niskim poziomie.

Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej na antenie radia TOK FM wyraziła przekonanie, że polityka pieniężna w Polsce jest niewystarczająco restrykcyjna. Jej zdaniem stopy procentowe zamiast w dół, powinny pójść w górę.

Ekonomistka uważa, że sama dyskusja o obniżaniu stóp procentowych jest szkodliwa dla gospodarki, a z materiałów Narodowego Banku Polskiego wynika, że ich poziom jest za niski. Przez to inflacja ma coraz mniej zbiegać do celu inflacyjnego w średnim terminie. W związku z tym, Joanna Tyrowicz postuluje za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej.

W pięciu kolejnych projekcjach, które przygotowuje NBP, inflacja coraz mniej zbiega do celu, jednocześnie mamy coraz niższe bezrobocie, coraz wyższe wynagrodzenia, tempo wzrostu wynagrodzeń realnych oraz koniunktura mierzona wskaźnikiem PKB. Patrząc z tej perspektywy, same materiały analityczne NBP pokazują, że polityka pieniężna w Polsce jest niewystarczająco restrykcyjna

– powiedziała ekspertka w radiu TOK FM.

Stopy procentowe w Polsce były podnoszone od października 2021 roku z poziomu 0,1 proc. do września 2022 roku, kiedy osiągnęły 6,75 proc. stopy referencyjnej. Od tamtego czasu stopy pozostały niezmienione. Między innymi dzięki temu spadła inflacja, która według danych Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2023 roku była na poziomie 10,8 proc. rok do roku.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA