fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaFinanseStopy procentowe pójdą w górę?

Stopy procentowe pójdą w górę?

W opinii członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanny Tyrowicz stopy procentowe w Polsce są dzisiaj na zbyt niskim poziomie.

Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej na antenie radia TOK FM wyraziła przekonanie, że polityka pieniężna w Polsce jest niewystarczająco restrykcyjna. Jej zdaniem stopy procentowe zamiast w dół, powinny pójść w górę.

Ekonomistka uważa, że sama dyskusja o obniżaniu stóp procentowych jest szkodliwa dla gospodarki, a z materiałów Narodowego Banku Polskiego wynika, że ich poziom jest za niski. Przez to inflacja ma coraz mniej zbiegać do celu inflacyjnego w średnim terminie. W związku z tym, Joanna Tyrowicz postuluje za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej.

W pięciu kolejnych projekcjach, które przygotowuje NBP, inflacja coraz mniej zbiega do celu, jednocześnie mamy coraz niższe bezrobocie, coraz wyższe wynagrodzenia, tempo wzrostu wynagrodzeń realnych oraz koniunktura mierzona wskaźnikiem PKB. Patrząc z tej perspektywy, same materiały analityczne NBP pokazują, że polityka pieniężna w Polsce jest niewystarczająco restrykcyjna

– powiedziała ekspertka w radiu TOK FM.

Stopy procentowe w Polsce były podnoszone od października 2021 roku z poziomu 0,1 proc. do września 2022 roku, kiedy osiągnęły 6,75 proc. stopy referencyjnej. Od tamtego czasu stopy pozostały niezmienione. Między innymi dzięki temu spadła inflacja, która według danych Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2023 roku była na poziomie 10,8 proc. rok do roku.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA