fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaFinanseStopy procentowe w USA są najwyższe od 22 lat

Stopy procentowe w USA są najwyższe od 22 lat

Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) po raz kolejny podniosła stopy procentowe do rekordowo wysokiego poziomu, co ma pomóc w walce z inflacją.

Po ostatnich decyzjach Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC), bazowa stopa procentowa w Stanach Zjednoczonych została ustalona na poziomie między 5,25-5,5 proc.

Jest wysoko, a może być jeszcze wyżej

Ostatni raz stopy były na tak wysokim poziomie 22 lata temu.

Szef Systemu Rezerwy Federalnej Jerome Powell nie wykluczył kolejnych podwyżek w najbliższej przyszłości. Jednocześnie przyznał, że wcześniej prowadzona polityka pieniężna była zbyt mało restrykcyjna i obecne działania mają na celu naprawę poprzednich zaniedbań. Powell zapowiedział, że FED będzie kontynuował działania, których celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której inflacja spadnie do poziomu 2 proc. Obecnie sięga ona poziomu 3 proc.

Bezrobocie niskie, a gospodarka rośnie przyzwoicie

Regularne i gwałtowne podwyżki stóp procentowych w USA zostały zainicjowane w marcu 2022 roku. W efekcie ich wdrażania gwałtownie wzrosły koszty kredytów samochodowych i pożyczek konsumenckich. Oprocentowanie kredytów hipotecznych uległo podwojeniu.

Mimo wzrostu stóp procentowych amerykańska gospodarka rozwijała się w drugim kwartale obecnego roku w tempie 2,4 proc. (co jest wynikiem lepszym od wcześniejszych założeń), a bezrobocie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie 3,5 proc.

cbsnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA