fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaFinanseStopy procentowe w USA są najwyższe od 22 lat

Stopy procentowe w USA są najwyższe od 22 lat

Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) po raz kolejny podniosła stopy procentowe do rekordowo wysokiego poziomu, co ma pomóc w walce z inflacją.

Po ostatnich decyzjach Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC), bazowa stopa procentowa w Stanach Zjednoczonych została ustalona na poziomie między 5,25-5,5 proc.

Jest wysoko, a może być jeszcze wyżej

Ostatni raz stopy były na tak wysokim poziomie 22 lata temu.

Szef Systemu Rezerwy Federalnej Jerome Powell nie wykluczył kolejnych podwyżek w najbliższej przyszłości. Jednocześnie przyznał, że wcześniej prowadzona polityka pieniężna była zbyt mało restrykcyjna i obecne działania mają na celu naprawę poprzednich zaniedbań. Powell zapowiedział, że FED będzie kontynuował działania, których celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której inflacja spadnie do poziomu 2 proc. Obecnie sięga ona poziomu 3 proc.

Bezrobocie niskie, a gospodarka rośnie przyzwoicie

Regularne i gwałtowne podwyżki stóp procentowych w USA zostały zainicjowane w marcu 2022 roku. W efekcie ich wdrażania gwałtownie wzrosły koszty kredytów samochodowych i pożyczek konsumenckich. Oprocentowanie kredytów hipotecznych uległo podwojeniu.

Mimo wzrostu stóp procentowych amerykańska gospodarka rozwijała się w drugim kwartale obecnego roku w tempie 2,4 proc. (co jest wynikiem lepszym od wcześniejszych założeń), a bezrobocie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie 3,5 proc.

cbsnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA