fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaKrajStowarzyszenie kredytobiorców popiera likwidację WIBOR

Stowarzyszenie kredytobiorców popiera likwidację WIBOR

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu poparło rządową propozycję likwidacji wskaźnika WIBOR i przedstawia własne sugestie, czym powinien on zostać zastąpiony.

Propozycja rządu zakłada likwidację wskaźnika WIBOR i zastąpienie go wypracowanym przez banki wskaźnikiem lub – w razie braku porozumienia – stawką referencyjną POLONIA. Celem jest ochrona kredytobiorców przed rosnącymi kosztami odsetek.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu popiera likwidację wskaźnika WIBOR, przypominając, że już od 2015 r. wskazywało, iż nie jest on „ani adekwatnym, ani obiektywnym narzędziem do wyznaczania realnych kosztów ponoszonych przez banki w związku z akcją kredytową”. Jednocześnie SBB wezwało do przyjęcia wskaźnika, który będzie odpowiadał realnym transakcjom, a nie deklaracjom i takim rozwiązaniem byłby Wskaźnik Kosztu Finansowania prowadzony przez Instytut Rynku Finansowego, bo w ocenie stowarzyszenia „WKF reprezentuje koszt pozyskania finansowania i jest obliczany w każdym dniu, w którym pracują banki i działają polskie systemy rozliczeniowe”.

SBB wróciło jednak uwagę na fakt, że najlepszym rozwiązaniem dla kredytobiorców byłoby wdrożenie kredytów ze stałym oprocentowaniem.

„Obecnie Polska, posiadając w większości zmienne oprocentowanie, jest niechlubnym wyjątkiem w skali Europy, w której większość krajów oferuje kredyty ze stałym oprocentowaniem. W ten sposób banki w Polsce przerzucają w całości ryzyko stóp procentowych na kredytobiorców” – podkreśliło SBB w komunikacie przesłanym do PAP. „Wprowadzenie kredytów o stałym oprocentowaniu było możliwe w wielu państwach Europy Zachodniej dzięki realnej pracy instytucji nadzorujących rynek usług finansowych, które uznały, że produkt bezpieczny dla klienta to taki, którego koszt jest stały i znany z góry, w długim okresie czasu jest on korzystny i bezpieczny także dla banku” – dodano.

SBB pozytywnie oceniło również inną propozycję rządu, która zakłada wprowadzenie wakacji kredytowych, pozwalających kredytobiorcom cztery razy w 2022 r. oraz cztery razy 2023 r. nie zapłacić raty bez podniesienia kolejnych rat. Stowarzyszenie przypomniało, że już od kilku lat postulowało wprowadzenie takiego rozwiązania, które z powodzeniem działa już w krajach Unii Europejskiej.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA