fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaBiznesStrabag SE odcina się od rosyjskiego udziałowca i jest gotowe nadal uczestniczyć...

Strabag SE odcina się od rosyjskiego udziałowca i jest gotowe nadal uczestniczyć w przetargach publicznych

5 maja ma odbyć się nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki Strabag SE, na którym mają być odwołani członkowie rady nadzorczej będący przedstawicielami rosyjskiego, mniejszościowego udziałowca.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie odbędzie się we Wiedniu na wniosek austriackiej fundacji Haselsteiner Familien Privatstiftung – głównego akcjonariusza spółki. Jedynym punktem porządku obrad ma być uchwała w sprawie odwołania z Rady Nadzorczej Strabag SE Hermanna Melnikova i Thomasa Bulla, powiązanych z mniejszościowym, rosyjskim akcjonariuszem spółki.

Rosyjski akcjonariusz to firma Rasperia Trading Ltd, kontrolowana przez rosyjskiego oligarchę Olega Deripaskę.

Austriacki koncern budowlany jeszcze na początku wojny potępił rosyjską agresja na Ukrainie, zaprzestał też aktywności na terenie Rosji. W marcu fundacja Haselsteiner Familien Privatstiftung (główny właściciel Strabag) rozwiązał umowę syndykatu z grupami Uniqua/Raiffeisen oraz z Rasperią. Jak poinformowano, stało się to po tym jak „zawiodły wszelkie podjęte starania zmierzające do przejęcia przez nią rosyjskich udziałów”.

Umowa ta obowiązywała od 2007 r. i oprócz nominacji członków Rady Nadzorczej, obejmowała także koordynację wyników głosowań podczas Walnego Zgromadzenia. Jednocześnie podjęto decyzję o niewypłacaniu dywidendy, aby uniemożliwić przepływ zysków do rosyjskiego akcjonariusza.

Do sytuacji Strabag w związku z rosyjskim akcjonariuszem spółki-matki, podczas Kongresu Polskiego Budownictwa odniósł się Waldemar Wójcik, członek zarządu Strabag w Polsce. Jak mówił, sytuacja była szczególnie trudna przed 8 kwietnia. Tego dnia Komisja Europejska wpisała Olega Deripaskę na listę osób objętych sankcjami. – W tym momencie otworzyły się możliwości formalne zamrożenia jego aktywów – mówił Waldemar Wójcik. Jak wyjaśnił, chodzi o prawa majątkowe czy korporacyjne w tym wykonywania prawa z akcji, czy wpływania na działalność spółki. Decyzja KE stworzyła firmie możliwości podjęcia kroków prawnych pozwalających na pełne uniezależnienie się od tego udziałowca. – I takie działania są wdrażane – mówił Waldemar Wójcik.

Obecnie, jak zapewnił, spółka jest stabilna. – Działamy tak jak zwykle – stwierdził Waldemar Wójcik i dodał, że nie ma również przeszkód, by Strabag uczestniczył w przetargach publicznych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA