5 maja ma odbyć się nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki Strabag SE, na którym mają być odwołani członkowie rady nadzorczej będący przedstawicielami rosyjskiego, mniejszościowego udziałowca.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie odbędzie się we Wiedniu na wniosek austriackiej fundacji Haselsteiner Familien Privatstiftung – głównego akcjonariusza spółki. Jedynym punktem porządku obrad ma być uchwała w sprawie odwołania z Rady Nadzorczej Strabag SE Hermanna Melnikova i Thomasa Bulla, powiązanych z mniejszościowym, rosyjskim akcjonariuszem spółki.

Rosyjski akcjonariusz to firma Rasperia Trading Ltd, kontrolowana przez rosyjskiego oligarchę Olega Deripaskę.

Austriacki koncern budowlany jeszcze na początku wojny potępił rosyjską agresja na Ukrainie, zaprzestał też aktywności na terenie Rosji. W marcu fundacja Haselsteiner Familien Privatstiftung (główny właściciel Strabag) rozwiązał umowę syndykatu z grupami Uniqua/Raiffeisen oraz z Rasperią. Jak poinformowano, stało się to po tym jak „zawiodły wszelkie podjęte starania zmierzające do przejęcia przez nią rosyjskich udziałów”.

Umowa ta obowiązywała od 2007 r. i oprócz nominacji członków Rady Nadzorczej, obejmowała także koordynację wyników głosowań podczas Walnego Zgromadzenia. Jednocześnie podjęto decyzję o niewypłacaniu dywidendy, aby uniemożliwić przepływ zysków do rosyjskiego akcjonariusza.

Do sytuacji Strabag w związku z rosyjskim akcjonariuszem spółki-matki, podczas Kongresu Polskiego Budownictwa odniósł się Waldemar Wójcik, członek zarządu Strabag w Polsce. Jak mówił, sytuacja była szczególnie trudna przed 8 kwietnia. Tego dnia Komisja Europejska wpisała Olega Deripaskę na listę osób objętych sankcjami. – W tym momencie otworzyły się możliwości formalne zamrożenia jego aktywów – mówił Waldemar Wójcik. Jak wyjaśnił, chodzi o prawa majątkowe czy korporacyjne w tym wykonywania prawa z akcji, czy wpływania na działalność spółki. Decyzja KE stworzyła firmie możliwości podjęcia kroków prawnych pozwalających na pełne uniezależnienie się od tego udziałowca. – I takie działania są wdrażane – mówił Waldemar Wójcik.

Obecnie, jak zapewnił, spółka jest stabilna. – Działamy tak jak zwykle – stwierdził Waldemar Wójcik i dodał, że nie ma również przeszkód, by Strabag uczestniczył w przetargach publicznych.

Poprzedni artykułPo co nam przedsiębiorcy? Co motywuje ich do działania?
Następny artykułPracodawcy chcą większych sankcji na Rosję