fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajStrajk diagnostów samochodowych. Sprawdź, gdzie nie zrobisz przeglądu

Strajk diagnostów samochodowych. Sprawdź, gdzie nie zrobisz przeglądu

Diagności samochodowi z Warszawy i okolic rozpoczęli strajk i będą odmawiać przyjmowania kierowców.

Stacje Kontroli Pojazdów w Warszawie i okolicach rozpoczęły strajk. RMF FM informuje, że diagności samochodowi protestują przeciwko wysokości opłat za kontrole pojazdów, które pozostają na niezmienionym poziomie już od 19 lat.

Inflacja rośnie, opłaty stoją w miejscu

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów poinformowała, że na strajk zdecyduje się około 70 ze 116 stacji kontroli pojazdów w Warszawie. RMF FM podkreśla, że do akcji dołączają kolejne miejsca, więc liczba ta na pewno wzrośnie. Do tego dochodzą też protestujący z okolic Warszawy.

Protest może być poważnym kłopotem dla osób, którym dzisiaj upływa termin ważności badania technicznego, gdyż stacje uczestniczące w akcji na pewno nie przeprowadzą dzisiaj żadnego przeglądu. W tej sytuacji kierowcy będą musieli szukać stacji diagnostycznej poza stolicą i okolicami.

Diagności strajkują ponieważ od lat apelują do rządu o podniesienie stawki opłaty za badanie techniczne pojazdu, która dla samochodu osobowego od 2002 roku stoi w miejscu i wynosi 98 złotych. Protestujący chcą, aby opłata ta wzrosła prawie o 100 proc. i wynosiła 184 złote.

Na stacji z 98 złotych zostaje ok. 64 złote. Po odliczeniu VAT-u i podatku dochodowego musi jeszcze pokryć pozostałe koszty: wynagrodzenie pracowników, podatek od nieruchomości, urządzenia, księgowość, serwis kas fiskalnych. Jak dobrze pójdzie to z takiego badania przedsiębiorcy zostaje ok. 10 złotych

– tłumaczył na antenie RMF FM Marcin Barankiewicz z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

Dane z przeglądu bez wpisu w CEPIK

Jak podało RMF FM, strajkujący przygotowywali się do dzisiejszego protestu od poniedziałku, kiedy to przestali wpisywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dane z wykonanych przeglądów. Wszystko dlatego, że dzisiaj na godzinę 12:00 chcą oni przeprowadzić próbę blokady systemu CEPIK przez masowe wgranie do bazy danych wpisów z przeglądów wykonanych przez ostatnie dwa dni.

Kierowcy, którzy wykonali badanie techniczne wczoraj i przedwczoraj, wyruszając w drogę powinni mieć przy sobie dowody rejestracyjne z pieczątką z wykonanego badania, gdyż w razie kontroli drogowej policja może nie mieć aktualnych danych w CEPIK. Brak ważnego badania technicznego to natomiast mandat, który może wynieść nawet 1500 zł.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA