W uzasadnieniu do projektu ustawy działacze partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców piszą, że dobrowolny ZUS powinien objąć nie tylko przedsiębiorców, ale wszystkich Polaków. Jednocześnie powinien być decyzją nieodwracalną, tak aby podnieść wagę odpowiedzialności i skutków tej decyzji. Celem jest zapewnienie wyboru oraz możliwości rezygnacji z ubezpieczeń społecznych oraz obciążeń związanych z ponoszeniem wydatków na potrzeby funkcjonowania tego systemu.
Demonopolizacja NFZ
Działacze PLSP chcą ponadto, by świadczenia NFZ podlegały zasadom wolnorynkowym. Ludzie jako klienci firm ubezpieczeniowych powinni mieć wybór, czy chcą korzystać ze świadczeń NFZ, czy z prywatnych ubezpieczeń. Zdaniem projektodawców zmiana jest neutralna dla budżetu państwa i systemu ochrony zdrowia, bo te same pieniądze, które teraz płyną przez NFZ będą płynęły przez rynek ubezpieczycieli prywatnych. W efekcie reformy dzięki konkurencji znacząco wzrośnie jakość świadczonych usług i ich dostępność.
Legalizacja marihuany
Według projektu ustawy należy zalegalizować marihuanę, co przyniesie państwu znaczące korzyści finansowe: „poprzez opodatkowanie zarówno hodowli, jak i sprzedaży marihuany można generować dodatkowe dochody, które mogą być przeznaczone na rozwój służby zdrowia, edukację czy programy profilaktyczne związane z substancjami psychoaktywnymi”. Co więcej, „legalizacja marihuany pozwoliłaby na odciążenie systemu sądowego i policyjnego, skupiając się na bardziej istotnych przestępstwach oraz umożliwiając skierowanie zasobów w kierunku innych priorytetów policyjnych”.
Likwidacja 500 plus
Autorzy projektu ustawy opowiadają się za likwidacją programu „Rodzina 500 plus”, ponieważ nie spełnił on pokładanych w nim nadziei demograficznych. Według GUS w 2022 r. urodziło się zaledwie 305 tys. dzieci. To o prawie 9 proc. mniej niż rok wcześniej i najmniej w powojennej historii Polski. A tymczasem program generuje – zdaniem autorów projektu – uboczne skutki, takie jak zachowania patologiczne polegające na rodzeniu dzieci dla pieniędzy, zmniejszenie motywacji do pracy oraz wzrost inflacji i podwyżki cen niektórych dóbr i usług wynikający z większej podaży pieniądza.
Referendum obywatelskie
Ponadto działacze PLSP proponują uzupełnić ustawę o referendum ogólnokrajowym o zapis dotyczący wiążącego referendum suwerennego w myśl art. 4 Konstytucji. Chodzi o to, by możliwe było rozpisanie referendum obywatelskiego bez konieczności zwołania go przez Sejm lub prezydenta za zgodą Senatu, jak to jest w aktualnym stanie prawnym.
Źródło: partia-strajk-przedsiebiorcow.pl