fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajStrajk Przedsiębiorców zbiera podpisy pod projektem prorynkowej ustawy

Strajk Przedsiębiorców zbiera podpisy pod projektem prorynkowej ustawy

Partia Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców zebrała już 79 tys. podpisów pod projektem ustawy o dobrowolnych składkach ZUS, likwidacji 500 plus oraz legalizacji marihuany i przywróceniu władzy bezpośredniej narodu nad politykami.

W uzasadnieniu do projektu ustawy działacze partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców piszą, że dobrowolny ZUS powinien objąć nie tylko przedsiębiorców, ale wszystkich Polaków. Jednocześnie powinien być decyzją nieodwracalną, tak aby podnieść wagę odpowiedzialności i skutków tej decyzji. Celem jest zapewnienie wyboru oraz możliwości rezygnacji z ubezpieczeń społecznych oraz obciążeń związanych z ponoszeniem wydatków na potrzeby funkcjonowania tego systemu.

Demonopolizacja NFZ

Działacze PLSP chcą ponadto, by świadczenia NFZ podlegały zasadom wolnorynkowym. Ludzie jako klienci firm ubezpieczeniowych powinni mieć wybór, czy chcą korzystać ze świadczeń NFZ, czy z prywatnych ubezpieczeń. Zdaniem projektodawców zmiana jest neutralna dla budżetu państwa i systemu ochrony zdrowia, bo te same pieniądze, które teraz płyną przez NFZ będą płynęły przez rynek ubezpieczycieli prywatnych. W efekcie reformy dzięki konkurencji znacząco wzrośnie jakość świadczonych usług i ich dostępność.

Legalizacja marihuany

Według projektu ustawy należy zalegalizować marihuanę, co przyniesie państwu znaczące  korzyści finansowe: „poprzez opodatkowanie zarówno hodowli, jak i sprzedaży marihuany można generować dodatkowe dochody, które mogą być przeznaczone na rozwój służby zdrowia, edukację czy programy profilaktyczne związane z substancjami psychoaktywnymi”. Co więcej, „legalizacja marihuany pozwoliłaby na odciążenie systemu sądowego i policyjnego, skupiając się na bardziej istotnych przestępstwach oraz umożliwiając skierowanie zasobów w kierunku innych priorytetów policyjnych”.

Likwidacja 500 plus

Autorzy projektu ustawy opowiadają się za likwidacją programu „Rodzina 500 plus”, ponieważ nie spełnił on pokładanych w nim nadziei demograficznych. Według GUS w 2022 r. urodziło się zaledwie 305 tys. dzieci. To o prawie 9 proc. mniej niż rok wcześniej i najmniej w powojennej historii Polski. A tymczasem program generuje – zdaniem autorów projektu – uboczne skutki, takie jak zachowania patologiczne polegające na rodzeniu dzieci dla pieniędzy, zmniejszenie motywacji do pracy oraz wzrost inflacji i podwyżki cen niektórych dóbr i usług wynikający z większej podaży pieniądza.

Referendum obywatelskie

Ponadto działacze PLSP proponują uzupełnić ustawę o referendum ogólnokrajowym o zapis dotyczący wiążącego referendum suwerennego w myśl art. 4 Konstytucji. Chodzi o to, by możliwe było rozpisanie referendum obywatelskiego bez konieczności zwołania go przez Sejm lub prezydenta za zgodą Senatu, jak to jest w aktualnym stanie prawnym.

Źródło: partia-strajk-przedsiebiorcow.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA