fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaKrajStrajk Przedsiębiorców zbiera podpisy pod projektem prorynkowej ustawy

Strajk Przedsiębiorców zbiera podpisy pod projektem prorynkowej ustawy

Partia Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców zebrała już 79 tys. podpisów pod projektem ustawy o dobrowolnych składkach ZUS, likwidacji 500 plus oraz legalizacji marihuany i przywróceniu władzy bezpośredniej narodu nad politykami.

W uzasadnieniu do projektu ustawy działacze partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców piszą, że dobrowolny ZUS powinien objąć nie tylko przedsiębiorców, ale wszystkich Polaków. Jednocześnie powinien być decyzją nieodwracalną, tak aby podnieść wagę odpowiedzialności i skutków tej decyzji. Celem jest zapewnienie wyboru oraz możliwości rezygnacji z ubezpieczeń społecznych oraz obciążeń związanych z ponoszeniem wydatków na potrzeby funkcjonowania tego systemu.

Demonopolizacja NFZ

Działacze PLSP chcą ponadto, by świadczenia NFZ podlegały zasadom wolnorynkowym. Ludzie jako klienci firm ubezpieczeniowych powinni mieć wybór, czy chcą korzystać ze świadczeń NFZ, czy z prywatnych ubezpieczeń. Zdaniem projektodawców zmiana jest neutralna dla budżetu państwa i systemu ochrony zdrowia, bo te same pieniądze, które teraz płyną przez NFZ będą płynęły przez rynek ubezpieczycieli prywatnych. W efekcie reformy dzięki konkurencji znacząco wzrośnie jakość świadczonych usług i ich dostępność.

Legalizacja marihuany

Według projektu ustawy należy zalegalizować marihuanę, co przyniesie państwu znaczące  korzyści finansowe: „poprzez opodatkowanie zarówno hodowli, jak i sprzedaży marihuany można generować dodatkowe dochody, które mogą być przeznaczone na rozwój służby zdrowia, edukację czy programy profilaktyczne związane z substancjami psychoaktywnymi”. Co więcej, „legalizacja marihuany pozwoliłaby na odciążenie systemu sądowego i policyjnego, skupiając się na bardziej istotnych przestępstwach oraz umożliwiając skierowanie zasobów w kierunku innych priorytetów policyjnych”.

Likwidacja 500 plus

Autorzy projektu ustawy opowiadają się za likwidacją programu „Rodzina 500 plus”, ponieważ nie spełnił on pokładanych w nim nadziei demograficznych. Według GUS w 2022 r. urodziło się zaledwie 305 tys. dzieci. To o prawie 9 proc. mniej niż rok wcześniej i najmniej w powojennej historii Polski. A tymczasem program generuje – zdaniem autorów projektu – uboczne skutki, takie jak zachowania patologiczne polegające na rodzeniu dzieci dla pieniędzy, zmniejszenie motywacji do pracy oraz wzrost inflacji i podwyżki cen niektórych dóbr i usług wynikający z większej podaży pieniądza.

Referendum obywatelskie

Ponadto działacze PLSP proponują uzupełnić ustawę o referendum ogólnokrajowym o zapis dotyczący wiążącego referendum suwerennego w myśl art. 4 Konstytucji. Chodzi o to, by możliwe było rozpisanie referendum obywatelskiego bez konieczności zwołania go przez Sejm lub prezydenta za zgodą Senatu, jak to jest w aktualnym stanie prawnym.

Źródło: partia-strajk-przedsiebiorcow.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA

Branża drzewna apeluje do Lasów Państwowych

Polska branża drzewna wystosowała list do Lasów Państwowych, w którym wyrażono zaniepokojenie planowanymi zmianami w zasadach sprzedaży drewna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA

Sankcje na Rosję? Jakie sankcje?

Wyszło na jaw, że mimo sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, Niemcy kupują olbrzymie ilości rosyjskiej ropy naftowej, korzystając z pośrednika w postaci Indii.
2 MIN CZYTANIA