fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaStrategia leśna UE zaszkodzi gospodarce?

Strategia leśna UE zaszkodzi gospodarce?

Europosłowie z Polski i z Austrii napisali list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, wyrażając zaniepokojenie unijną strategią dotyczącą lasów, która ich zdaniem wpłynie negatywnie na gospodarkę.

Europosłom Bogdanowi Rzońcy z PiS i Alexandowi Bernhuberowi z Austriackiej Partii Ludowej chodzi o nową strategię leśną UE, która zakłada objęcie ścisłą ochroną 10 proc. obszarów lądowych UE, gdzie znacznie ma zostać ograniczona działalność człowieka. Według autorów listu strategia uderzy w gospodarki państw członkowskich, a przede wszystkim w branżę drzewną, która będzie borykała się z mniejszą podażą surowca. Skutkiem tego będzie zmniejszenie zatrudnienia w tym sektorze.

„Może to skutkować zahamowaniem działalności gospodarczej, a w dalszej konsekwencji migracją ludności i porzucaniem tych terenów. Zagrożenie to jest realne zwłaszcza dla obszarów wiejskich, w których i tak od lat obserwujemy w pewnych krajach członkowskich UE zjawisko porzucania gospodarstw” – napisali politycy w liście do Timmermansa, który odpowiada w Unii za klimat i środowisko.

Według europosłów ochrona środowiska w UE jest potrzebna, ale działania z nią związane powinny opierać się na zasadzie zrównoważonego rozwoju, uwzględniającego aspekty przyrodnicze oraz gospodarcze i społeczne.

– Uważamy, że należy wziąć pod uwagę relacje między osadami wiejskimi a lasami. Naszym zdaniem mają wpływ na życie mieszkańców wsi, zatrudnienie, utrzymanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w otulinach lasów. Ponadto dla EKR bardzo ważne jest to, aby nie zaprzepaścić szansy gospodarczego wykorzystywania lasów, ponieważ przemysł drzewny jest bardzo ważną gałęzią gospodarki, np. w Polsce – powiedział Bogdan Rzońca.

Swoje wątpliwości wobec unijnej strategii leśnej ma też wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka, który stwierdził, że prowadzi ona do likwidacji gospodarki leśnej i mocno uderza w Polskę.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA